Koncern Eni kupił udziały w największej morskiej farmie wiatrowej

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 04-12-2020, 14:17

Włoski koncern energetyczny Eni kupił 20 proc. udziałów w części projektu, który ma stać się największą morską farmą wiatrową. Zlokalizowana jest ona na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Eric Thayer

Według agencji Bloomberg, koszt transakcji wyniósł 405 mln GBP (544 mln USD) zaś środki podzielone zostaną między deweloperów projektu, spółki SSE i Equinor.

Decyzja o zakupie jest podyktowana walką o zajęcie dominującej pozycji w szybko rozrastającym się segmencie energetyki odnawialnej.

Walka konkurencyjna jest coraz bardziej zażarta. W tym roku francuski gigant Total kupił kolejną morską farmę w Szkocji. Z kolei koncern BP przejął za 1,1 mld USD udziały w dwóch farmach wiatrowych, które są w fazie rozwoju, a zlokalizowane są w pobliżu wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Natomiast inny potentat, Royal Dutch Shell, będzie rozwijał projekt u wybrzeży Holandii.

Eni zamierza przy tym ubiegać się o obszary brytyjskiego dna morskiego, co jest pierwszym krokiem w procesie budowy morskich farm wiatrowych.

Do 2024 r. Eni chce mieć docelowo w swoim portfolio 5 GW zainstalowanej mocy odnawialnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane