Koncern naftowy BP osiągnął rekordowe zyski w 2022 roku

opublikowano: 07-02-2023, 14:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Koncern naftowy BP odnotował we wtorek rekordowy zysk w wysokości 28 mld USD za 2022 r., jednocześnie zwiększając dywidendę, ponieważ gwałtownie podniesiono ogólne plany wydatków i ograniczono ambicje ograniczenia wydobycia ropy i produkcji gazu do 2030 r. – podaje agencja Reutersa.

Logo koncernu BP
Logo koncernu BP
fot. Bloomberg

Ogromny zysk wiąże się z podobnymi raportami rywali Shell, Exxon Mobil i Chevron w zeszłym tygodniu po tym, jak ceny energii wzrosły w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co skłoniło nowe wezwania do dalszego opodatkowania sektora, ponieważ gospodarstwa domowe mają trudności z opłacaniem rachunków za energię.

Trzy lata po tym, jak prezes Bernard Looney objął stery z ambitnym planem odejścia BP od ropy i gazu w kierunku odnawialnych źródeł energii i energii niskoemisyjnej, firma zapowiedziała zwiększenie rocznych wydatków w obu sektorach o 1 mld USD, z większym naciskiem na rozwój biopaliwa niskoemisyjne i wodór.

Prezes BP ograniczył jednak plany zmniejszenia wydobycia ropy naftowej, dążąc do produkowania 2 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie do 2030 r., czyli o zaledwie 25 proc. Looney przekazał, że nie wpłynie to na cel redukcji emisji z paliw sprzedawanych przez BP nawet o 40 proc. do końca dekady.

Akcje BP znacznie gorzej radziły sobie z czołowymi zachodnimi spółkami energetycznymi od czasu objęcia urzędu przez dyrektora generalnego, pozostając w dużej mierze bez zmian w porównaniu z 17 proc. zyskiem dla Shell i prawie 80 proc. wzrostem akcji Exxon.

Zysk netto BP w wysokości 4,8 mld USD w czwartym kwartale niewiele przekroczył prognozę analityków firmy, która przewidywała 5 mld USD, w porównaniu z 4 mld USD rok wcześniej i 8,2 mld USD w trzecim kwartale.

Na wyniki wpłynęło osłabienie handlu gazem po „wyjątkowym” trzecim kwartale, remonty rafinerii oraz niższe ceny ropy i gazu.

W tym roku zysk BP, wynoszący 27,6 mld USD, przekroczył rekord z 2008 r., który wyniósł 26 mld USD, pomimo 25-miliardowego odpisu rosyjskich aktywów.

Pozwoliło to zwiększyć dywidendę o 10 proc. do 6,61 centa na akcję, po zmniejszeniu jej o połowę w następstwie pandemii, i ogłosić plany odkupienia akcji o wartości 2,75 mld USD w ciągu najbliższych trzech miesięcy po zakupie 11,7 mld USD w 2022 roku.

Akcje BP wzrosły o 5,6 proc., osiągając najwyższy poziom od początku 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane