Koniec składania czynnego żalu przy korekcie JPK_VAT

  • PAP
opublikowano: 05-11-2021, 20:22

W przepisach Polskiego Ładu zniesiono konieczność składania czynnego żalu przy korekcie JPK_VAT, tym samym uwzględniono postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformowało w piątek Biuro Rzecznika.

BORIS ZERWANN

Jak podkreśliło w komunikacie Biuro Rzecznika, w bieżącej działalności gospodarczej wielokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy otrzymują od kontrahentów faktury VAT z opóźnieniem, otrzymują korekty faktur, udzielają rabatów czy występują błędy w już otrzymanych fakturach. Powoduje to po stronie przedsiębiorców konieczność przesyłania do urzędu skarbowego korekty JPK-VAT oraz dokonania korekty części ewidencyjnej VAT, a od 1 października 2020 r. wiąże się także z koniecznością składania czynnego żalu w każdym przypadku korekty części ewidencyjnej JPK.

Biuro Rzecznika przypomniało, że począwszy od 1 października 2020 r. podatnicy podatku VAT mają obowiązek jednoczesnego przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej JPK_VAT z deklaracją. Jest to dokument elektroniczny, który składa się z dwóch części. Obejmuje zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres), jak i deklarację VAT (deklarację VAT-7 i VAT-7K).

Zgodnie z art. 16a ustawy kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie. Przepis dotyczy wyłącznie niekaralności popełnienia błędu w części deklaracyjnej nowego pliku JPK_VAT, a zatem obecnie ze względu np. na błąd w kwocie na fakturze VAT i konieczność dokonania korekty części ewidencyjnej w nowym pliku JPK_VAT, przedsiębiorcy muszą składać czynny żal - zaznaczono w komunikacie.

Podano przy tym przykład: "W październiku 2021 r. podatnik przez pomyłkę nie wykazał faktury sprzedaży w ewidencji VAT, przez co zaniżył kwotę podatku w deklaracji VAT. Wystąpił błąd zarówno w części deklaracyjnej i ewidencyjnej w pliku JPK_VAT. W takim przypadku, aby uwolnić od odpowiedzialności karnej, podatnicy ze względu na błąd w części ewidencyjnej zmuszeni są do składania czynnego żalu".

Poinformowano, że wobec licznych skarg przedsiębiorców Rzecznik MŚP w piśmie do ministra finansów wskazał na brak spójności w zakresie skutków niekaralności popełnionych błędów w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT wnosząc o rozszerzenie art. 16a kodeksu karnego skarbowego o niekaralność czynów związanych ze złożeniem korekty ewidencji VAT.

Z uchwalonych przepisów Polskiego Ładu wynika, że postulaty Rzecznika MŚP zostały uwzględnione i od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już konieczności składania czynnego żalu w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT, jak również w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Warunkiem będzie złożenie prawnie skutecznej korekty deklaracji lub księgi.

"Rozszerzenie art. 16a kodeksu karnego skarbowego o niekaralność czynów związanych ze złożeniem korekty ewidencji VAT, było konieczne. Przedsiębiorcy musieli składać tzw. czynny żal w sytuacjach oczywistych, co nie miało sensu i obciążało firmy zbędną biurokracją" – skomentował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane