Koniec TINA? Amerykanie sprzedają akcje

opublikowano: 23-03-2023, 16:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykańskie gospodarstwa domowe pozbędą się w tym roku akcji o wartości 750 mld USD netto, szacują stratedzy banku Goldman Sachs. To pierwszy taki przypadek od 2018 r., a powodem jest wzrost dochodów z obligacji i mniejsze oszczędności.

Goldman Sachs prognozuje wyprzedaż akcji przez amerykańskie gospodarstwa domowe.
Goldman Sachs prognozuje wyprzedaż akcji przez amerykańskie gospodarstwa domowe.
Bloomberg

Jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to oznaczać koniec ery TINA - okresu, w którym ze względu na niskie stopy procentowe nie było alternatywy (ang. there is no alternative, TINA) dla akcji. Gospodarstwa domowe zwiększają już znacząco alokację w obligacje i instrumenty rynku pieniężnego.

Gospodarstwa domowe w USA były głównymi nabywcami akcji w epoce bardzo luźnej polityki pieniężnej, trwającej od czasu światowego kryzysu finansowego. Tendencja ta zaczęła się zmieniać w zeszłym roku, gdy Rezerwa Federalna zaczęła zacieśniać politykę pieniężną. Mimo to gospodarstwa domowe nadal bezpośrednio posiadały 38 proc. całego amerykańskiego rynku akcji, wynika z danych Fedu.

W tym roku zwykli Amerykanie będą sprzedawcami akcji netto, prognozuje Goldman Sachs i nie zmieni się to także w 2024 r.

Szacunki Goldmana dotyczące sprzedaży akcji przez gospodarstwa domowe opierają się na analizie popytu na akcje z uwzględnieniem rentowności 10-letnich obligacji skarbowych i oszczędności osobistych.

Goldman Sachs oczekuje jednocześnie, że zagraniczni inwestorzy i korporacje będą nabywcami netto akcji o wartości odpowiednio 550 i 350 mld USD, a fundusze emerytalne kupią akcje za 200 mld USD netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Bloomberg

Polecane