Koniec wyrzucania wykonawców z budowy

opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Polski przepis dotyczący wykluczania firm z przetargów jest niezgodny z prawem unijnym — orzekł stołeczny sąd.

Warszawski sąd okręgowy wydał precedensowy wyrok. Uznał, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie miała prawa wykluczyć Alpine oraz NDI z przetargu na most Grota.

— Sąd uznał, że polski przepis z prawa zamówień publicznych jest niezgodny z unijną dyrektywą regulującą kwestie wykluczania wykonawców — mówi Zbyszko Wizner z kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak, reprezentującej koncern Alpine. Mówiąc w uproszczeniu, chodzi o to, że unijna dyrektywa zezwala na wykluczenie wykonawcy z przetargu, jeśli podczas realizacji innego zlecenia rażąco naruszył kontrakt, wykazując się brakiem profesjonalizmu.

Polski przepis jest bardziej ogólny, daje zamawiającym możliwość wykluczenia firm, nawet jeśli niesolidnie wykonają zadanie nie z własnej winy (np. dostały od inwestora wadliwy projekt albo warunki geologiczne nie odpowiadały tym w specyfikacji, co odbiło się na terminie czy jakości robót). „Sąd wskazał, że niesolidność wykonania nie jest tożsama z brakiem profesjonalizmu” — przyznaje w komunikacie GDDKiA.

Polskie czy unijne

Po wyroku sądu dyrekcja ponownie przystąpiła do oceny wniosków potencjalnych wykonawców. W efekcie remont mostu Grota znacznie się opóźni. GDDKiA pierwotnie planowała podpisanie umowy z wykonawcą na wrzesień, ale decyzja sądu powoduje, że może to nastąpić najwcześniej w kwietniu 2013 r.

— Wyrok sądu nie jest zaskoczeniem, spodziewaliśmy się, że tak będzie. Może nareszcie zamawiający przestaną kierować się własnym widzimisię przy wykluczaniu wykonawców — komentuje Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD).

Wyrok nie jest zaskoczeniem, bo Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) od kilku miesięcy dysponuje opinią Komisji Europejskiej, wskazującą, że nasz przepis nie jest zgodny z unijnym prawem. Mimo to w czerwcu KIO poparła decyzję drogowej dyrekcji dotyczącą wykluczenia Alpine i NDI z przetargu na most Grota, podkreślając, że musi wydawać orzeczenia zgodne z polskim, a nie unijnym prawem.

Prezydent zdecyduje

Wkrótce jednak polskie przepisy mogą być zmienione. OIGD poprosiła prezydenta Bronisława Komorowskiego, by skierował je do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. „Sankcji wykluczenia z całego rynku zamówień publicznych w Polsce będą podlegali (…) wykonawcy, którzy naprawią szkodę lub zapłacą karę wykonując wyrok sądu dobrowolnie. Natomiast wykluczenia unikną ci, którzy bez wejścia na drogę sądową naprawią szkodę lub zapłacą karę. Sankcja, zdaniem Izby, powinna dotyczyć sytuacji, kiedy wykonawca nie wykona wyroku sądu” — napisał Wojciech Malusi do prezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy