Kontrahent domaga się co najmniej 15 mln USD od Krynicy Vitamin

opublikowano: 28-11-2021, 10:36

Krynica Vitamin ujawniła, że jeden z jej kontrahentów z USA domaga się co najmniej 15 mln USD z tytułu szkód, jaki miał ponieść wskutek wad produktów spółki - cieknących puszek i rozrywających się kartonów. Polska firma kwestionuje roszczenia.

Pismo wskazując na problem i podsumowujące szkody trafiło do Krynicy Vitamin 9 października, ale spółka zdecydowała się na opóźnienie publikacji komunikatu i w międzyczasie wymieniała korespondencję z kontrahentem oraz zatrudniła prawników i ekspertów z zakresu metalurgii i korozji aluminium w celu zbadania ewentualnych przyczyn przecieków opakowań (puszek aluminiowych) i odpowiedzialności za te zjawiska. Wysłano również pracownika w celu potwierdzenia na miejscu zaistnienia szkód, oszacowania ich rozmiarów i wstępnego zbadania przyczyn i możliwej odpowiedzialności za nie emitenta.

“Podjęte przez Spółkę działania (...) nie potwierdziły dotychczas zasadności roszczeń kontrahenta (...) niemniej wskazują, że poniósł on pewne szkody, przy czym ich przyczyna, a zwłaszcza dokładna skala jest niemożliwa do oszacowania w chwili obecnej” - podała spółka.

Krynica powiadomiła również dostawców opakowań (puszek aluminiowych) o możliwych ich wadach.

- Do tej pory klient, oprócz wysokości domniemanych szkód, nie przedstawił nam żadnych szczegółów, ani dowodów uzasadniających wysokość roszczenia, a zwłaszcza odpowiedzialność Krynicy Vitamin za zdarzenie. Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości wyjaśnimy w drodze rozmów, które planujemy odbyć w najbliższym czasie – mówi Piotr Czachorowski, prezes Krynicy Vitamin.

Wyniki za III kwartał

W piątek, 26 listopada, spółka opublikowała wyniki za III kwartał 2021 r. Zanotowała w nim 102 mln zł przychodów (+7 proc. r/r), 8,3 mln zł zysku operacyjnego oraz 6,7 mln zł zysku netto. Przed rokiem zysk operacyjny wyniósł 189 tys. zł, a zysk netto 1,6 mln zł. Po trzech kwartałach 2021 przychody to 305 mln zł (-15 proc.), a zysk netto 11,5 mln zł (przed rokiem 54,4 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane