Korea Płn. grozi wyjściem ze wspólnej strefy gospodarczej z Koreą Płd.

PAP
opublikowano: 07-02-2013, 10:22

Korea Północna zagroziła, że wycofa się z prowadzonej wspólnie z Koreą Południową strefy ekonomicznej i przekształci ją w obszar zmilitaryzowany, jeśli Seul zastosuje tam międzynarodowe sankcje wprowadzone po północnokoreańskiej próbie rakietowej.

Phenian wysunął nowe groźby w czasie, gdy narasta napięcie związane z prowadzonym przez niego programem atomowym. W ubiegłym miesiącu Korea Płn. zagroziła, że w najbliższym czasie przeprowadzi kolejny, trzeci, próbny wybuch atomowy. Ma to być odpowiedź na sankcje zastosowane przez wspólnotę międzynarodową po wystrzeleniu przez Phenian rakiety, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę. Zdaniem państw zachodnich była to w rzeczywistości próba rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Władze w Seulu poinformowały w tym tygodniu, że zgodnie z sankcjami nałożonymi przez ONZ po wystrzeleniu północnokoreańskiej rakiety zamierzają zaostrzyć kontrole towarów wysyłanych do kompleksu przemysłowego w pobliżu miasta Kaesong w Korei Płn., tuż przy granicy z Koreą Płd.

Kompleks przemysłowy w Kaesong to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. Jak podkreśla w czwartek agencja Associated Press jest on jednym z ostatnich symboli odprężenia w relacjach między obiema Koreami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane