Czytasz dzięki

Koronawirus uderzył w branżę budowlaną w USA

ARŻ, Reuters
opublikowano: 19-05-2020, 19:35

W kwietniu odnotowano 30,2 proc. spadek liczby budowanych w Stanach Zjednoczonych domów i mieszkań w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zauważalnie spadła też liczba wydanych pozwoleń na budowę – było ich o 20,8 proc. mniej niż rok temu. Według prognoz ekspertów, recesja gospodarcza w drugim kwartale może być najgłębsza od czasów Wielkiego Kryzysu – pisze Reuters.

Liczba rozpoczętych w kwietniu budów mieszkań i domów wyniosła 891 tys. i jest najniższą od stycznia 2015 roku. Procentowy spadek zaś osiągnął rekordowy poziom od 1959 roku. Ekonomiści wstępnie szacowali, że ruszy 937 tys. inwestycji budowlanych.  

Liczba pozwoleń na budowę domów spadła z kolei w kwietniu o 20,8 proc, do poziomu 1,074 mln. To również najniższa wartość od stycznia 2015 roku. 

W związku ze stopniowym „odmrażaniem” amerykańskiej gospodarki, branża budowlana ma szansę wyjść z najgorszego załamania. Skutki koronawirusa mogą jej jednak doskwierać jeszcze przez długi czas. W marcu i w kwietniu co najmniej 21,4 mln osób w USA straciło pracę, co przyczyni się do spadku zainteresowania zakupem nieruchomości, nawet przy niskim oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych. 

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane