Polski Ład: podwyżka składki zdrowotnej dla wszystkich

opublikowano: 26-07-2021, 12:32

Pracownicy na etatach, osoby na umowach cywilnoprawnych i prowadzący działalność gospodarczą będą płacić wyższe składki zdrowotne - bez odliczenia od podatku.

Kierownictwo Ministerstwa Finansów (MF) przedstawiło w poniedziałek najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie tzw. reformy podatkowej, wchodzącej w skład tzw. Polskiego Ładu.

- To historyczna obniżka podatków, dzięki której w kieszeniach podatników pozostanie 8 mld zł - powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów.

Potwierdził, że w projekcie znajduje się podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł (z obecnych 3,1 tys. zł) oraz podniesienie pułapu drugiego progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł (gdy wpada się w 32 proc. stawkę podatku). Do tego mają dojść ułatwienia dla ryczałtu ewidencjonowanego oraz karty podatkowej.

Co istotne, kwota wolna od podatku wysokości 30 tys. zł nie jest przewidziana dla prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się według 19 proc. liniowego PIT.

Jan Sarnowski, wiceminister finansów, zapowiedział ponadto kilkanaście ulg dla małych i średnich przedsiębiorców, na innowacje, dla wracających z zagranicy do kraju.

Oprócz zmian korzystnych dla podatników, w projekcie znajduje się bardzo niekorzystna nowość a mianowicie istotny wzrost składki zdrowotnej.

– Składka zdrowotna wysokości 9 proc., bez możliwości odliczania jej od podatku dochodowego, obejmie wszystkich, tj. zatrudnionych na umowach o pracę, na umowach cywilnoprawnych oraz prowadzących własne działalności gospodarcze - powiedział Jan Sarnowski.

To najbardziej kontrowersyjny i krytykowany pomysł, boleśnie uderzający po kieszeniach podatników (roczny zysk dla finansów publicznych ok. 14 mld zł).

Składka zdrowotna ma rosnąć wraz ze wzrostem dochodów, tj. im więcej się zarabia tym wyższą składkę trzeba będzie zapłacić (bez limitu). MF zamierza neutralizować wzrost składki zdrowotnej ale nie wszystkim. Ma to być tzw. ulga dla klasy średniej. Jednak nie jest ona przewidziana dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Szczegółów tej ulgi na konferencji nie podano. Projektu ustawy podatkowej także jeszcze nie opublikowano.

Tadeusz Kościński, fot. Marek Wiśniewski
Tadeusz Kościński, fot. Marek Wiśniewski

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane