Czytasz dzięki

Kościński: na razie nie musimy pilnie nowelizować budżetu

  • PAP
opublikowano: 06-04-2020, 15:29

Na razie nie musimy pilnie nowelizować budżetu - poinformował w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na Twitterze resortu finansów, minister finansów Tadeusz Kościński.

"Na razie nie musimy pilnie nowelizować budżetu. Przyjęty przez Sejm budżet jest zbilansowany, mamy niskie zadłużenie publiczne i sfinansowane około 90 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Specustawa pozwala nam także przenosić środki wewnątrz budżetu, więc na razie nie ma wielkiej potrzeby wychodzenia na rynek po nowe pieniądze" - wyjaśnił Kościński.

Tadeusz Kościński
Zobacz więcej

Tadeusz Kościński fot. Marek Wiśniewski

Zgodnie z informacją podaną na Twitterze MF, minister powiedział agencji Reuters, że spodziewa się, iż za 2-3 miesiące budżet trzeba już będzie nowelizować i wtedy zapadnie decyzja, jak duży będzie deficyt.

Dodał, że Polska wspiera działania Brukseli, mające na celu walkę z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, ale też przestrzega, aby ciężar finansowania nie opierał się tylko na budżetach narodowych.

Według szefa MF na stole leżą już koncepcje, jak wykorzystać zasoby własne UE i one powinny być wykorzystane w pierwszej kolejności, "a nie środki pochodzące z krajowych podatków, w tym z naszego budżetu".

"Mam tu na myśli podatek od transakcji finansowych czy podatek cyfrowy. Trzeba najpierw przyjrzeć się tym pieniądzom, policzyć je, a dopiero potem sięgać po środki poszczególnych krajów" - zaznaczył minister.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane