Kościński: wyniki gospodarki wyraźnie lepsze od prognoz sprzed 2-3 miesięcy

  • PAP
opublikowano: 12-02-2021, 11:30

Wyniki gospodarki w IV kw. i w całym ubiegłym roku okazały się wyraźnie lepsze od prognoz sprzed ledwie 2-3 miesięcy - ocenia minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w przekazanym PAP komentarzu do piątkowych danych GUS.

Marek Wiśniewski

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny we flash szacunku, Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2020 roku spadł o 2,8 proc. rdr wobec spadku o 1,5 proc. rdr w III kw. 2020 r. Pełne dane GUS ma podać 26 lutego.

Szef MF ocenił, że wzrost zakażeń COVID-19 i ponowne wzmocnienie obostrzeń wpłynęło na ponowny spadek PKB w IV kw., po silnym odbiciu w III kw. "Wyniósł on jednak tylko 0,7 proc. (kw/kw, sa), co oznacza, że był wyraźnie łagodniejszy od spadku z II kw. PKB w IV kw. był też o 2,8 proc. niższy niż przed rokiem" - poinformował Kościński.

Dodał, że "na podstawie wcześniejszych danych GUS dla całego 2020 r. można oszacować, że zbliżoną skalę spadku w tym ujęciu zanotowała konsumpcja prywatna, wyraźnie gorzej wypadła jednak dynamika inwestycji". "W sumie wyniki gospodarki w IV kw. i w całym ubiegłym roku okazały się wyraźnie lepsze od prognoz sprzed zaledwie 2-3 miesięcy" - zaznaczył minister.

Przypomniał, że z czwartkowych szacunków KE dla całej UE wynika również, że w 2020 r. Polska zanotowała jedną z najłagodniejszych recesji w UE. "Spadek PKB wyniósł tylko 2,8 proc., a lepszy wynik osiągnęły jedynie Irlandia oraz Litwa" - przypomniał minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane