Koszty pracownicze i towarów uderzyły w zyski McDonald’s

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 27-01-2022, 16:32

Wyniki koncernu McDonald’s za ostatni kwartał 2021 r. nie sprostały oczekiwaniom analityków. Gigant restauracji fast food ucierpiał z powodu rosnących kosztów pracy i towarów, informuje Bloomberg.

PublicDomainImages/Pixabay

Zysk z wyłączeniem czynników o charakterze jednorazowym wyniósł w IV kw. 2021 r. w przeliczeniu na akcję 2,23 USD. Mediana prognoz analityków zakładała natomiast EPS na poziomie 2,34 USD.

Amerykański potentat podał, że jego operacje ucierpiały z powodu ograniczeń pandemicznych na kluczowych rynkach, takich jak Chiny, Niemcy i Francja. Dodatkowym

czynnikiem który osłabił rentowność był znaczący wzrost kosztów.

Oba elementy przeważyły nad korzyściami wynikającymi ze wzrostem przychodów. Porównywalna sprzedaż – kluczowy miernik efektywności restauracji – wzrosła o 12,3 proc. w czwartym kwartale, w porównaniu z szacunkami analityków na poziomie 10,7 proc.

Sieć restauracyjna planuje w 2022 r. otworzyć ponad 1800 restauracji na całym świecie i przeznaczyć na wydatki kapitałowe od 2,2 do 2,4 mld USD. Prognozuje też, że marża operacyjna w bieżącym roku będzie w przedziale od niskiego do średniego 40 proc., w porównaniu z 43,4 proc. w zeszłym roku, z wyłączeniem niektórych pozycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane