Kotecki: Przyjęcie euro korzystną strategią w czasie kryzysu

PAP
06-04-2009, 19:33

Przyjęcie euro jest korzystną strategią, szczególnie w czasie kryzysu - uważa wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

"Silna i stabilna unijna waluta mogłaby pomóc w przetrwaniu światowego kryzysu przy niskich kosztach finansowania potrzeb pożyczkowych kraju" - napisał wiceminister finansów w przesłanym w poniedziałek do mediów komentarzu.

"Obecnie Polska, w porównaniu z krajami strefy euro, ponosi wysokie koszty finansowania deficytu. To oczywiste, że kraje będące w strefie euro mają większy dostęp do taniego finansowania ľ posługują się drugą co do ważności walutą świata" - podkreślił Kotecki.

Poniedziałkowy "Financial Times" zacytował raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w którym napisano, że należące do Unii Europejskiej państwa Europy Środkowej i Wschodniej - dotknięte przez kryzys gospodarczy - powinny zrezygnować z własnych walut i przyjąć euro, jeszcze zanim staną się pełnoprawnymi członkami strefy euro.

Zdaniem autorów raportu, strefa euro powinna rozluźnić warunki przystąpienia nowych członków tak, aby aplikujące kraje mogły uzyskać status quasi-członka, bez udziału w Europejskim Banku Centralnym.

"MFW słusznie zauważył, że istnieją znaczące różnice w sposobie i możliwościach radzenia sobie z kryzysem przez kraje naszego regionu, a Polska znajduje się w grupie państw najlepiej przygotowanych i o stabilnych fundamentach makroekonomicznych" - napisał w komentarzu Kotecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Kotecki: Przyjęcie euro korzystną strategią w czasie kryzysu