Kowalczyk: skorzystamy z możliwości utrzymania zerowej stawki VAT na żywność

  • PAP
opublikowano: 16-11-2022, 20:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Skorzystamy z możliwości utrzymania zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów spożywczych - wynika z środowej wypowiedzi wicepremiera Henryka Kowalczyka. Według niego prawdopodobnie będziemy musieli dostosować się do wytycznych KE ws. przywrócenia wyższej stawki VAT m.in. na paliwa.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił w środę na antenie telewizji Republika, że obniżona akcyza, stawka podatku VAT na paliwo czy nawozy, miały służyć ograniczeniu rosnącej inflacji.

Henryk Kowalczyk, fot. KPRM
Henryk Kowalczyk, fot. KPRM

"Niestety Komisja Europejska tutaj jednoznacznie określiła, że absolutnie nie wolno, koniec obniżek. Wobec tego prawdopodobnie będziemy musieli się dostosować, bo niestety VAT jest podatkiem zharmonizowanym, czyli jest podatkiem unijnym, stąd prawdopodobnie z bólem serca, ale będziemy musieli się zastosować do tego (wytycznych KE - PAP)" - powiedział minister.

Na początku listopada Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP, poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

Wicepremier zauważył, że "pozostanie nam jeszcze tylko zerowy podatek VAT na żywność". "To jest istotne dla konsumentów i oczywiście będziemy z tego, z tej możliwości pomocy korzystać" - dodał.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna pozostanie, choć przyjmie nową formę - ze względu na brak zgody na nią ze strony Komisji Europejskiej. "Przeciwnie, ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT" - mówił szef rządu. "Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (...) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać" - deklarował premier.

Zapewnił jednocześnie, że "tak długo, jak się da, i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane