Kraje G7 będą rozmawiały o zmniejszeniu zależności od rosyjskiego gazu

PAP
opublikowano: 24-03-2014, 21:57

Państwa G7 w najbliższych tygodniach i miesiącach będą rozmawiały o sposobach zmniejszenia zależności Europy od rosyjskich dostaw energii - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague. To odpowiedź na przyłączenie Krymu do Rosji.

Hague wypowiadał się po spotkaniach przywódców siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata, które odbyły się na marginesie szczytu w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego w Hadze. Biorą w nim udział m.in. prezydent USA Barack Obama, brytyjski premier David Cameron, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz przedstawiciele UE.

Przywódcy państw G7 uzgodnili, że zorganizują w czerwcu własny szczyt w Brukseli zamiast uczestniczyć w planowanym na ten sam miesiąc spotkaniu w formacie G8 w Soczi w Rosji.

Według Hague'a decyzja o przeprowadzeniu spotkania bez Rosji "to oczywiście wielki cios dla G8". "Oznacza to, że w tym roku nie będzie G8. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślał podczas spotkania, że trudno będzie przywrócić to w najbliższej przyszłości" - dodał szef brytyjskiej dyplomacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane