Krajowi inwestorzy boją się kupować

Jakub Ozdowski
opublikowano: 17-09-2008, 00:00

Krajowym inwestorom nie udało się przemknąć przed burzą, która wciąż przetacza się przez amerykański rynek finansowy. Wszyscy wierzyli, że bariera 2,3 tys. pkt dla WIG20 będzie silnym wsparciem. Niestety, przeliczyli się. Znacznie gorzej było jednak w Rosji i w Czechach, gdzie na chwilę pod presją sprzedających wstrzymano handel akcjami.

Wtorkowa sesja była niemalże wierną kopią poniedziałkowej. WIG20 wystartował około 40 pkt pod kreską i małymi krokami zbliżał się do zielonej strefy rynku. Niedźwiedzie były jednak bezlitosne. Z każdą godziną ściągały blue chipy coraz niżej. Najpierw WIG20 przebił uformowane w poniedziałek dno bessy na 2338 pkt. Następnie z impetem przebiegły przez 2,3 tys. pkt, zostawiając za sobą tuman kurzu w postaci straconych nadziei. Na finiszu zatrzymały się dopiero na 2279 pkt. Tak niskiej wartości WIG20 inwestorzy nie widzieli od prawie trzech lat. Blue chipy straciły ostatecznie kolejne 3,57 proc.

Zdecydowanym przegranym wśród WIG20 okazał się KGHM. Przy prawie 200 mln obrotu inwestorzy ściągnęli jego kurs poniżej 60 zł. Oznacza to przecenę o, bagatela, 9,52 proc. Balastem dla WIG20 znów okazał się sektor finansowy. Dwa największe polskie banki: PKO BP i Pekao staniały odpowiednio o 3,58 proc. i 2,66 proc. Ocierająca się zaś o 90 USD cena baryłki ropy nie pomogła polskim gigantom paliwowym.

Na wtorkowej, mocno spadkowej sesji można było jednak znaleźć perełkę. Chodzi o Petrolinvest. Spółka z portfela Ryszarda Krauzego po poniedziałkowych 5,9-procentowych wzrostach dołożyła wczoraj kolejne 15,12 proc. Albo inwestorzy przeczuwają, że Petrolinvest jest bliski wydobycia pierwszej baryłki ropy albo traktują ją czysto spekulacyjnie, gdyż cena ropy powinna raczej zniechęcać handlujących. Na drugim biegunie znalazł się NWR. Czeską spółkę przeceniono na rodzimym rynku o 20 proc., po czym jej notowania zawieszono. Taki rozwój wydarzeń pokrywa się ze spadającą ceną węgla, która jest kluczowym czynnikiem dla oceny wartości tej spółki. Na GPW NWR stracił nieco mniej — 12,27 proc.

Niestety, we wtorek siłę niedźwiedzi potwierdziły obroty. Wyniosły prawie 1,4 mld zł i były aż o jedną piątą wyższe niż w poniedziałek.

Jakub Ozdowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu