Kraków Business Park zainwestuje 100 mln zł

opublikowano: 05-02-2013, 00:00

Targana konfliktem udziałowców spółka wybuduje biurowiec o powierzchni 22 tys. mkw.

Cztery biurowce Kraków Business Park (KBP), znajdujące się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, zapewniają najemcom 50 tys. mkw. powierzchni. Za dwa lata powinna się znacząco powiększyć. KBP zainwestuje w biurowiec, który będzie liczył 22 tys. mkw. Budowa pochłonie 100 mln zł. — Czekamy na pozwolenie na budowę. Budynek ma być gotowy pod koniec 2014 r. — informuje Adam Świech, właściciel 74 proc. udziałów KBP.

Podkreśla, że termin oddania budynku jest realny, bo na pozwolenie na budowę czeka już pół roku, więc niedługo powinien je dostać. Budowa każdego z pięciu pięter powinna zająć miesiąc, wykończenie całości — siedem.

— 100 mln zł za 22 tys. mkw. to prawidłowa relacja. Kraków jest rozwijającym się rynkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o centra usług wspólnych. Dlatego my też mamy plan wybudowania biurowca w Krakowie — komentuje Wojciech Gepner z Echo Investment. KBP idzie jeszcze dalej — już myśli o postawieniu biurowca bliźniaczego do tego, który chce skończyć w 2014 r.

— Mamy działkę, na której możemy postawić 10 budynków. Wszystko zależy od zapotrzebowania rynku. A o popycie decyduje przede wszystkim lokalizacja. Nasza jest zaś perfekcyjna. Mamy dobry dojazd samochodem, linie autobusowe i własną stację kolejową — wylicza Adam Świech.

Stacja powstała kosztem 7 mln zł na gruncie wydzierżawionym od PKP w 2006 r. Niebawem stanie się własnością kolei. — Taka była umowa. Gdy przystępowaliśmy do projektowania stacji, nie było innych rozwiązań prawnych. Przekazanie stacji PKP opóźniło się ze względu na konflikt w naszej spółce — twierdzi Adam Świech.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W lecie 2008 r. mniejszościowi udziałowcy — Andrew Kozlowski, Izabela Kozlowski i Jan Domanus — donieśli na Adama Świecha do prokuratury. Został on nawet aresztowany.Prokuratura przedstawiła mu cztery zarzuty związane z działalnością spółki. Pod koniec 2010 r. ich liczba wzrosła do 25, a w lutym 2011 r. odszedł jeszcze jeden. Mimo upływu czterech i pół roku od jego aresztowania do dziś akt oskarżenia nie trafił do sądu.

Mniejszościowi udziałowcy zabiegali też na drodze powództwa cywilnego o sądowe rozwiązanie spółki. W kwietniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Krakowie przychylił się do tego wniosku, lecz wyrok uchylił Sąd Apelacyjny. Rozpatrując sprawę drugi raz, w listopadzie 2012 r. Sąd Okręgowy nie zgodził się na rozwiązanie KBP. Adam Świech podkreśla, że mimo sporu udziałowców banki nie wypowiedziały firmie kredytów wartych 85 mln EUR. Nie powinny więc robić problemów z finansowaniem nowej inwestycji.

— Jeżeli zarząd potrafi prowadzić działalność przy takiej presji, najemcy nie uciekają, to bankom również to nie przeszkadza. Współpraca z instytucjami finansowymi układa się bardzo dobrze — kwituje Adam Świech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu