KRRiT: media publiczne dostaną w tym roku 470 mln zł na realizację misji

DI, PAP
opublikowano: 29-11-2011, 18:16

W sumie 470 mln zł KRRiT przekaże do końca tego roku na realizację misji publicznej Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i regionalnym spółkom publicznych mediów. TVP otrzyma łącznie 205,9 mln zł, PR - 131,4 mln zł, a spółki - 132,7 mln zł.

Jak powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Katarzyna Twardowska, 470 mln zł to łączna kwota, jaką w tym roku Rada zamierza pozyskać z tytułu opłat abonamentowych.

Dochód z abonamentu w wysokości 470 mln zł to o 90 mln zł więcej niż pierwotnie KRRiT zakładała pozyskać w tym roku z tego tytułu, jednak i tak będzie on niższy niż w latach ubiegłych. W 2008 r. było to 726 mln zł, w 2009 r. - 628 mln zł, a w 2010 r. - 537 mln zł.

Na wtorkowym posiedzeniu KRRiT zatwierdziła plany programowo-finansowe na 2012 r. Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych: Radia Białystok, Radia Katowice, Radia Kielce, Radia Koszalin, Radia Kraków, Radia Lublin i Radia Łódź. Oznacza to, że na zatwierdzenie czeka już tylko plan Radia Wrocław.

W pierwszej połowie listopada KRRiT zatwierdziła plany Telewizji Polskiej, Radia "Pomorza i Kujaw" w Bydgoszczy, Radia Gdańsk, Radia Olsztyn, Radia "PRO FM" w Opolu, Radia Merkury w Poznaniu, Radia Rzeszów, Radia Szczecin, Radia dla Ciebie w Warszawie i Radia Zachód w Zielonej Górze.

Plany programowo-finansowe to dla TVP i Polskiego Radia nowość wprowadzona ubiegłoroczną zmianą ustawy o rtv. Mają one zagwarantować realizowanie przez media publiczne misji. Ich ostateczny kształt musi być wynikiem porozumienia między nadawcami a Krajową Radą.

W planach programowo-finansowych muszą znaleźć się informacje o tym, ile i jakich audycji wymagających finansowania z abonamentu nadawcy publiczni zamierzają wyemitować. W swoich planach TVP, Polskie Radio i spółki regionalne muszą podać m.in. planowaną roczną liczbę godzin audycji z poszczególnych kategorii jak: informacja, publicystyka, edukacja, kultura, sport, rozrywka. Uwzględnione powinny być w nich też koszty tworzenia i rozpowszechniania programu.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ujawnia, w jakim kształcie plany zostały ostatecznie zatwierdzone. Twardowska zapowiedziała jedynie, że na początku przyszłego roku KRRiT opublikuje wnioski dotyczące procesu uzgadniania ich zawartości.

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych wpływy z tytułu abonamentu rtv są przeznaczane wyłącznie na realizację przez nadawców publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej; nie mogą one przekraczać wysokości wydatków ponoszonych w związku z jej realizacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane