Kryzys nie ułatwia Polsce zadania

MK
opublikowano: 17-04-2009, 00:00

Z pięciu kryteriów wymaganych do przerzucenia się na euro w styczniu spełnialiśmy tylko dwa: fiskalne i stóp procentowych. Gorzej było z wypełnieniem warunku stabilnych cen i kursu walut (czyli pobyt w mechanizmie ERM2). Nie przeprowadziliśmy też odpowiednich zmian w polskim prawie. Taki wnioski płyną z analiz Biura ds. Integracji ze Strefą Euro Narodowego Banku Polskiego.

A jeszcze sześć miesięcy temu wydawało się, że kraj nasz jest dużo lepiej przygotowany do integracji z unią monetarną. Jesienią zeszłego roku Polska spełniała kryterium inflacyjne, długu publicznego, budżetowe i dotyczące stóp procentowych. Taką ocenę wystawiły nam wówczas Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska (w aktualizacji raportów o konwergencji z początku 2008 r., przygotowanych na prośbę NBP).

Zdaniem prof. Lucjana Orłowskiego, członka Rady Naukowej Fundacji CASE, przeszkodę w spełnieniu przez Polskę kryteriów z Maastricht może stanowić światowy kryzys. Podobne obawy przebijają przez raport NBA na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej. Autorzy dokumentu podkreślają, że zawirowania na globalnych rynkach finansowych stawiają pod dużym znakiem zapytania spełnienie surowych wymogów unii walutowej. A jednocześnie podnoszą koszt tej operacji (szacuje się, że za wprowadzenie euro zapłacimy 20 mld zł). Kryzys coraz częściej staje się pretekstem do dyskusji na temat szans i zagrożeń płynących z uczestnictwa w strefie euro.

Nie ulega wątpliwości, że recesja gospodarcza u głównych partnerów handlowych Polski i członków Eurolandu może częściowo osłabić zdolność do czerpania korzyści z integracji monetarnej. Ale na sprawę chyba warto spojrzeć jeszcze z innej strony. Europejska waluta — i proces dochodzenia do niej — to bardzo ważny czynnik zbliżenia w okresie kryzysu. Islandia i Węgry, ale również Szwecja i Dania, które nie są członkami strefy euro, poniosły ostatnio największe straty. Czy nie jest to dostatecznie silny argument za wypełnianiem "wyśrubowanych" kryteriów zbieżności?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu