Krzysztof Turkowski został przewodniczącym Rady Nadzorczej PAP

Polska Agencja Prasowa SA
11-05-2006, 12:58

Rada Nadzorcza Polskiej Agencji Prasowej, podczas czwartkowego posiedzenia, wybrała Krzysztofa Turkowskiego na stanowisko przewodniczącego. Wiceprzewodniczącym RN pozostał Stanisław Sulowski, a sekretarzem Rady Marek Żytniewski. Wybór przewodniczącego nastąpił jednogłośnie.

Rada Nadzorcza Polskiej Agencji Prasowej, podczas czwartkowego posiedzenia, wybrała Krzysztofa Turkowskiego na stanowisko przewodniczącego. Wiceprzewodniczącym RN pozostał Stanisław Sulowski, a sekretarzem Rady Marek Żytniewski. Wybór przewodniczącego nastąpił jednogłośnie.

Krzysztof Turkowski (rocznik 1954) z wykształcenia jest historykiem, pracownikiem Ossolineum. W latach 70-ych był wiceprzewodniczącym MKZ NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk, współpracownikiem KOR-u i Niezależnej Oficyny Wydawniczej. W sierpniu 1980 r. współorganizował strajki we Wrocławiu, był też delegatem na I zjazd "S" w Gdańsku w 1981 r. W stanie wojennym działał w podziemiu, organizował m.in. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. W 1989 r. był członkiem prezydium Komitetu Obywatelskiego "Solidarność"; w latach 1990-1994 był wiceprezydentem Wrocławia.

Turkowski był również był prezesem PAI Film (1995-98), od 1997 r. jest doradcą Zygmunta Solorza-Żaka - właściciela telewizji Polsat, a od 2003 r. prezesem spółki Antena 1, jest też członkiem zarządu Telewizji Puls. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie w Londynie.

Poprzedni przewodniczący Rady nadzorczej PAP Jerzy Domański został 24 marca br. odwołany z jej składu. Równocześnie minister skarbu powołał na członków Rady Krzysztofa Turkowskiego i Jacka Repsa.

Pod koniec marca Domański skierował do ministra skarbu pismo, w którym argumentował, że podjęta przez ministra decyzja "sprzeczna jest z art. 9 ust. 3 Ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej, zgodnie z którym jedynie w przypadku udostępnienia akcji PAP osobom trzecim Walne Zgromadzenie może dokonać zmian w składzie Rady Nadzorczej przed upływem jej kadencji".

28 marca dwóch z dotychczasowych członków Rady Nadzorczej wniosło pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie o uchylenie tych decyzji jako niezgodnych z prawem. Również powołali się na ustawę o PAP.

Przytoczyli także uchwałę Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 1995 r. w sprawie dotyczącej wyłączenia stosowania przepisów kodeksu handlowego do odwoływania członków rad nadzorczych spółek publicznych, których działalność - podobnie jak Polskiej Agencji Prasowej SA - reguluje odrębna ustawa.

13 kwietnia Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zawiesił postępowanie dotyczące rejestracji zmian w składzie Rady Nadzorczej PAP S.A. do czasu rozpoznania przez Sąd Okręgowy powództwa o stwierdzenie nieważności uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki dotyczących odwołania i powołania nowych członków Rady Nadzorczej.

25 kwietnia do składu RN PAP powołany został także Paweł Kossecki.

Obecnie Rada Nadzorcza PAP liczy siedmiu członków (bez odwołanego przewodniczącego Rady, którego sprawa ma być rozpatrywana przez sąd) - czyli tylu, na ilu maksymalnie pozwala ustawa o Polskiej Agencji Prasowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Krzysztof Turkowski został przewodniczącym Rady Nadzorczej PAP