Kubański reżim zgodził się na działalność 32 prywatnych firm

  • PAP
opublikowano: 01-10-2021, 21:26

Po ponad 60 latach komunistycznych rządów reżim na Kubie zgodził się na działalność 32 prywatnych podmiotów gospodarczych. Wśród pierwszych niepaństwowych spółek dominują mikroprzedsiębiorstwa.

Jak podał portal Ciber Cuba, pierwsze w warunkach komunistycznych grono prywatnych firm na Kubie stanowią 32 spółki. Na ich funkcjonowanie w środę zgodę wydało kubańskie Ministerstwo ds. Gospodarki i Planowania (MEP).

Kubański resort poinformował, że otrzymał w sumie 75 wniosków o legalizację prywatnej działalności gospodarczej.

Z zaprezentowanych przez kubański rząd dokumentów wynika, że pierwsze 32 prywatne spółki to głównie mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy działające na terenie 11 z 15 prowincji kraju. Działają m.in. w sektorze produkcji spożywczej oraz recyklingu.

Zgodnie z zatwierdzonymi w sierpniu 2021 r. nowymi przepisami podmioty gospodarcze działające na Kubie mogą należeć w całości do państwa, podmiotów prywatnych lub posiadać właścicieli mieszanych: państwowych i prywatnych.

Zatwierdzenie przez MEP pierwszych prywatnych spółek zbiegło się z decyzją banku centralnego Kuby, na podstawie której mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie spółki mogą ubiegać się o kredyty w walucie obcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane