Kuchciński apeluje do Tuska o wspieranie polskiej polityki zagranicznej

opublikowano: 19-01-2007, 15:49

Szef klubu PiS Marek Kuchciński zaapelował w piątej do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, aby "lojalnie wspierał politykę zagraniczną prowadzoną przez konstytucyjne przedstawicielstwa RP".

Szef klubu PiS Marek Kuchciński zaapelował w piątej do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, aby "lojalnie wspierał politykę zagraniczną prowadzoną przez konstytucyjne przedstawicielstwa RP".

Kuchciński podkreślił na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że PiS z "oburzeniem" i "zaniepokojeniem" przyjmuje informacje o tym że przywódca PO "prowadzi rozmowy poza rządem, poza konstytucyjną reprezentacją RP dotyczące polskiej polityki zagranicznej".

Jak podkreślił Kuchciński, zgodnie art. 146 Konstytucji polską polityką zagraniczną kieruje rząd. Dodał też, że zgodnie z konstytucją prezydent współpracuje z rządem i ministrem spraw zagranicznych. "A więc nie partie, nie żadna z partii opozycyjnych" - zaznaczył.

"Wzywamy i apelujemy do przywódcy PO, żeby - jeżeli chce popierać politykę zagraniczną Polski, dobrze działać i służyć państwu polskiemu - to niech wspiera lojalnie politykę zagraniczna jaka jest prowadzona przez konstytucyjnie wybrane przedstwicielstwa RP" - oświadczył Kuchciński.

Wraz z upływem połowy kadencji, w PE trwają obecnie zmiany na najważniejszych stanowiskach. Po utracie stanowiska wiceprzewodniczącego PE, szef delegacji PO Jacek Saryusz-Wolski mógłby przejąć funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, kierowanej od prawie 10 lat przez niemieckiego eurodeputowanego CDU Elmara Broka. Niemcom zależy jednak na utrzymaniu kierownictwa w tej komisji. Dodatkowo taka zmiana oznaczałaby najprawdopodobniej, że Komisją Budżetową przestałby kierować inny europoseł PO - Janusz Lewandowski. Platforma, tak jak CDU jest członkiem frakcji chadeków w PE.

Na początku tygodnia pojawiły się doniesienia, że przewodniczący PO Donald Tusk zapewnił szefową CDU i kanclerz Niemiec Angelę Merkel, że Saryusz-Wolski nie obejmie stanowiska szefa Komisji SZ. Tusk stanowczo temu zaprzeczył. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane