Kuchciński: kandydatura Skrzypka spełnia wszystkie kryteria

opublikowano: 04-01-2007, 14:05

Konsultacje w sprawie kandydatury Skrzypka z koalicjantami PiS, LPR i Samoobroną, mogą odbyć się jeszcze w czwartek, powiedział szef klubu PiS.

Szef klubu PiS Marek Kuchciński ocenił, że kandydat prezydenta na szefa Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek jest kandydatem dobrym, przygotowanym i spełniającym wszelkie kryteria.

Kuchciński na czwartkowym briefingu prasowym w Sejmie wyraził nadzieję, że kandydatura Skrzypka zostanie przyjęta przez Sejm. Zapowiedział konsultacje w tej sprawie z koalicjantami PiS - LPR i Samoobroną - które być może odbędą się jeszcze w czwartek.

Wcześniej wiceszefowa klubu PiS Jolanta Szczypińska powiedziała PAP, że jej zdaniem, w głosowaniu nad kandydaturą Skrzypka w klubie prawdopodobnie będzie panowała dyscyplina.

Kuchciński zapowiedział, że Skrzypek jest zaproszony na posiedzenie klubu PiS we wtorek, jednak jego kandydatura jest już wstępnie zaakceptowana przez kierownictwo klubu.

W ocenie szefa klubu PiS, Skrzypek wydaje się kandydatem "dobrym, perspektywicznym i wielostronnie przygotowanym do pełnienia funkcji szefa NBP".

Wiceszef klubu PiS Krzysztof Tchórzewski powiedział, że Skrzypek ma "znaczne doświadczenie gospodarcze". Poseł przekonywał, że "doświadczenie tylko naukowe i tylko w zakresie finansów budżetowych na takim etapie rozwoju gospodarczego, na jakim jest Polska, byłoby za małe".

W środę wieczorem prezydent Lech Kaczyński skierował do Sejmu wniosek o powołanie Skrzypka na prezesa NBP. Sejm, który zatwierdza kandydata zgłoszonego przez głowę państwa, ma głosować nad kandydaturą Skrzypka 10 stycznia. Tego dnia kończy się także kadencja obecnego prezesa NBP Leszka Balcerowicza.

Skrzypek jest obecnie wiceprezesem PKO BP oraz pełni obowiązki prezesa tego banku.

Dziennikarze pytali posłów PiS, czy osoba, która nie mogła zostać prezesem banku, a jedynie pełniła obowiązki prezesa ma kwalifikacje, by objąć funkcję szefa banku centralnego. Tchórzewski odpowiedział, że "inne kwalifikacje" musi mieć prezes PKO BP, a inne - NBP. "To całkiem inne podejście" - dodał.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane