KUKE: W 2021 r. liczba niewypłacalności będzie większa o 10-15 proc.

  • PAP
opublikowano: 30-01-2021, 13:15

Liczba bankructw i restrukturyzacji zwiększy się w tym roku o 10-15 proc. w porównaniu z 2020 r. - ocenia Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Według KUKE w ubiegłym roku niewypłacalność dotyczyła 1342 spółek prawa handlowego.

KUKE zakłada, że "skala ryzyka w gospodarkach polskiej i europejskiej będzie w tym roku zdecydowanie mniejsza" niż w 2020 r. "Dlatego oceniamy, że liczba bankructw i restrukturyzacji zwiększy się o 10-15 proc. w porównaniu z rokiem minionym" - wskazano w informacji prasowej.

Eksperci zwrócili uwagę, że w małym stopniu o upadłościach firm będą decydowały "kwantyfikowalne procesy gospodarcze, a bardziej odpowiadać za to będą zupełnie nieprzewidywalna pandemia i niemal równie trudne do odgadnięcia interwencje władz państwowych na rynku".

Z obliczeń KUKE prowadzonych w oparciu o dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że niewypłacalność dotyczyła w ubiegłym roku 1342 spółek prawa handlowego. "Oznacza to wzrost o 374 przypadki, czyli o 38,6 proc. w porównaniu z 2019 r." - wskazano. Liczba ogłoszonych przez sądy upadłości spadła z 543 do 535 przypadków (o 1,5 proc.). "Drastyczny wzrost nastąpił natomiast w kategorii restrukturyzacja – z 425 do 807 spraw (+89,9 proc.)" - podano.

Wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, cytowany w informacji prasowej, zwrócił uwagę, że od sierpnia ub.r. "z każdym miesiącem przyspieszała dynamika wzrostu niewypłacalności w ujęciu 12-miesięcznym, obrazując skalę pogarszania się sytuacji finansowej firm w okresie pandemii". Według niego wynika to w dużej mierze również z "uczenia się" przedsiębiorców nowych przepisów i korzystania z uproszczonego trybu restrukturyzacji.

"Z niepokojem będziemy wypatrywać stabilizacji tego wskaźnika, co powinno nastąpić w drugim półroczu" - ocenił. Dodał, że należy zakładać, iż część prowadzonych obecnie restrukturyzacji przerodzi się w bankructwa.

Ślagórski, odnosząc się do partnerów handlowych Polski, wskazał na pogorszenie w ostatnich miesiącach sytuacji płatniczej kontrahentów z rynków wschodniej Europy i Azji Środkowej. "Tam osłabienie koniunktury może być trwalsze i eksporterzy powinni być ostrożni" - przestrzegł.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W jego ocenie bezpieczne wydają się natomiast rynki Azji Wschodniej, ponieważ tamtejsze gospodarki, Chiny, Korea Południowa, Wietnam, przeszły niemal bez strat przez ubiegłoroczne zawirowania, a na ten rok prognozowane jest dla nich dynamiczne odbicie wspierane cały czas eksportem.

Wiceszef KUKE zwrócił uwagę, że z prognoz instytucji zajmujących się oceną kondycji finansowej przedsiębiorstw wynika, że nasz główny partner handlowy – Europa, zwłaszcza Niemcy i kraje z południa kontynentu, zmierzy się z większą falą "odłożonych" upadłości z 2020 r. Dodał, że większa niepewność dotyczy Wielkiej Brytanii, gdzie do poważnych problemów z pandemią dochodzi utrzymujące się zamieszanie po opuszczeniu z końcem roku strefy wolnego handlu z Unią Europejską.

Zdaniem Ślagórskiego najgorszym scenariuszem byłoby utrzymywanie się przedłużonego okresu częściowych ograniczeń w gospodarce z powodu powolnego procesu szczepień, co przyczyniłoby się do zwiększenia upadłości z powodu wyczerpywania się zasobów kapitałowych firm, przy stopniowym wygaszaniu programów wsparcia.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) to polska firma, której akcjonariuszami są Skarb Państwa i Bank Gospodarstwa Krajowego. Ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferuje produkty z gwarancjami Skarbu Państwa oraz ubezpiecza długoterminowe projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane