Kultura w dawnej kopalni

MAS
opublikowano: 05-07-2011, 00:00

W dawnej kopalni Julia w Wałbrzychu do końca 2012 r. powstanie Park Wielokulturowy Stara Kopalnia.

W dawnej kopalni Julia w Wałbrzychu do końca 2012 r. powstanie Park Wielokulturowy Stara Kopalnia.

Kopalnia jest nieczynna od 20 lat, a w utworzonym tam muzeum znajduje się ponad 10 tys. eksponatów. Renowacja zabytkowego obiektu rozpocznie się od przebudowy dawnej maszynowni, w której powstanie ekspozycja starych urządzeń. Kolejnym etapem będzie zaadaptowanie kotłowni na Centrum Ceramiki Unikatowej.

Cały projekt obejmuje rewitalizację i adaptację na cele kulturalne 11 zabytkowych obiektów kopalni, konserwację eksponatów oraz zakup wyposażenia niezbędnego do działal-ności kulturalnej. Inwestycje nadzoruje PM Group, a zleca miasto Wałbrzych.

W ramach zagospodarowania terenu, oprócz zieleni i miejsc do odpoczynku, planowane jest również udostępnienie podziemnej trasy turystycznej, w której eksponowane będą wielkogabarytowe urządzenia: pompy, wentylatory, systemy instalacyjne, transport podziemny.

Przekształcenie dawnego zakładu wydobywczego w Park Wielokulturowy Stara Kopalnia będzie kosztowało około 53 mln zł. Prawie 36 mln zł pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które Wałbrzych pozyskał za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu