Kuroda: inflacja w końcu bliżej celu

opublikowano: 26-01-2018, 17:50
aktualizacja: 26-01-2018, 17:52

Inflacja w końcu znalazła się bliżej celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc., powiedział w Davos szef banku centralnego Haruhiko Kuroda.

Zobacz więcej

Haruhiko Kuroda

Bloomberg

- Są pewne oznaki, że wynagrodzenia rosną, niektóre ceny już zaczęły rosnąć i nawet średnie i długoterminowe oczekiwania inflacyjne, które były słabe przez ostatnie kilka lat, zaczęły lekko rosnąć – powiedział Kuroda. - Jest wiele czynników, które czynią tak trudnym i zabierającym tak dużo czasu osiągnięcie celu 2 procent inflacji lub celu stabilności cen, ale myślę, że ostatnie jesteśmy blisko tego celu – dodał. 
 
Po wypowiedzi Kurody japoński jen umocnił się wobec dolara.

W grudniu inflacja bazowa wynosła 0,9 proc. w Japonii.
 
Choć inflacja cen konsumpcji prawdopodobnie wzrośnie do naszego celu stabilności cen 2 proc., deflacyjne nastawienie ludzi, które utrwaliło się w okresie wydłużonej deflacji okazało się bardzej uporczywe niż oczekiwano – powiedział Kuroda. - Dlatego Bank Japonii nadal będzie wspierał japońską gospodarkę i ceny wytrwale kontynuując potężne luzowanie pieniężne – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu