Kuroda konkretniej o zakończeniu stymulacji przez Bank Japonii

opublikowano: 02-03-2018, 09:36
aktualizacja: 02-03-2018, 09:39

Bank Japonii zacznie myśleć o tym jak zakończyć potężny program monetarnej stymulacji blisko początku roku budżetowego w kwietniu 2019 roku, powiedział szef banku centralnego Haruhiko Kuroda.

To pierwszy raz kiedy Kuroda podaje konkretny termin dotyczący normalizacji polityki monetarnej. Jego wypowiedź umocniła jena o 0,5 proc. do 105,71 za dolara. Wzrosły rentowności obligacji Japonii wzdłuż całek krzywej. Główny indeks rynku akcji wyraźnie spadł, choć w dużym stopniu także przez przecenę w czwartek na Wall Street i obawy wojny handlowej z powodu ceł na import stali i aluminium zapowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa. 

Zobacz więcej

Haruhiko Kuroda

Bloomberg

- Obecnie członkowie rady ustalającej politykę i ja myślimy, że ceny ruszą w kierunku 2 proc. inflacji około fiskalnego 2019 roku. Dlatego logiczne jest, że będziemy myśleć i dyskutować o wyjściu w tym samym czasie – powiedział w piątek Kuroda. – Nie twierdzę, że ujemna stopa 0,1 proc. i cel bliskiej zera rentowności dla obligacji 10-letnich do tego czasu nie zmieni się, ale jest to możliwe. Będziemy o tym dyskutować na każdym posiedzeniu dotyczącym polityki monetarnej – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kuroda konkretniej o zakończeniu stymulacji przez Bank Japonii