Kuroda: nie ma potrzeby „pieniędzy z helikoptera”

opublikowano: 21-07-2016, 12:35

Szef Banku Japonii Haruhiko Kuroda odrzucił pomysł tzw. pieniędzy z helikoptera, studząc spekulacje, że taki będzie kolejny krok polityki monetarnej.

Biorąc pod uwagę obecne warunki instytucjonalne, na tym etapie nie ma potrzeby oraz możliwości zastosowania „pieniędzy z helikoptera”, powiedział Kuroda w wywiadzie udzielonym BBC Radio 4.

Haruhiko Kuroda, szef Banku Japonii
fot. Bloomberg

„Pieniądze z helikoptera” to określenie oznaczające ultraluźną politykę monetarną. 
- W tym momencie Bank Japonii ma trzy opcje ilościowego i jakościowego luzowania z ujemnymi stopami – powiedział Kuroda.

Obecne polityki mogą być zwiększane w miarę potrzeb i nie ma istotnych ograniczeń dla dalszej stymulacji monetarnej, powiedział szef Banku Japonii.

Japoński jen umocnił się wyraźnie po wypowiedzi Kurody. Bloomberg przypomina jednak, że szef banku centralnego Japonii odrzucał możliwość wprowadzenia ujemnych stóp procentowych zaledwie na tydzień przed tym jak je wprowadzono w styczniu. Kuroda zaskoczył także rynek w październiku 2014 roku kiedy zwiększył działania stymulacyjne kilka dni po tym jak poinformował, że spodziewa się poprawy trendu inflacji. 

Masaki Kuwahara, ekonomista Nomura Securities w Tokio przyznaje, że trudno osądzić, czy Kuroda nie próbuje stłumić oczekiwań dalszego luzowania polityki monetarnej na posiedzeniu 29 lipca.

- Oczekuję, że Bank Japonii zwiększy stymulację aby uniknąć powrotu deflacyjnych oczekiwań bo perspektywy cen pogarszają się – powiedział Kuwahara.

Dolar staniał do jena o 0,92 proc. do 105,91 JPY na słowa szefa banku centralnego. Wcześniej japońska waluta traciła do amerykańskiej w związku z doniesieniami medialnymi o rozważanej przez władze banku stymulacji sumą blisko 20 bln JPY.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, KŁ, Bloomberg

Polecane