Kurs dolara osiąga szczyt. Euro szoruje po dnie, gdy Niemcy wchodzą w recesję

opublikowano: 25-05-2023, 15:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kurs euro spada w czwartek, gdy potwierdzono, że największa europejska gospodarka, Niemcy, znalazły się w recesji, podczas gdy kurs dolara osiągnął dwumiesięczne maksimum, korzystając ze zwiększonego popytu w związku z rosnącymi obawami o niewypłacalność USA – podaje agencja Reuters.

fot. Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Kurs dolara korzysta na popycie na „bezpieczne przystanie”, podczas gdy pozostał tylko tydzień na rozwiązanie rozmów w sprawie pułapu zadłużenia w USA przed 1 czerwca. Ministerstwo Skarbu ostrzegło, że nie będzie w stanie opłacić wszystkich swoich rachunków.

W międzyczasie nasilające się oznaki negatywnego sentymentu gospodarczego w Europie sprawiły, że kurs euro spadł w stosunku do dolara.

Ostatnia oznaka słabości nadeszła z Niemiec, gdzie gospodarka nieznacznie się skurczyła w pierwszym kwartale, a więc znalazła się w recesji po ujemnym wzroście w czwartym kwartale 2022 r.

Kurs dolara rekordowo mocny, euro wyjątkowo słabe

Indeks dolara amerykańskiego, który mierzy walutę w porównaniu z sześcioma głównymi walutami, w tym euro, wzrósł aż o 0,3 proc. do 104,16, najwyższego poziomu od 17 marca.

Kurs euro spada o około 0,2 proc. Wystarczyło to już do odświeżenia dwumiesięcznego minimum na poziomie 1,0715 USD.

Kurs funta szterlinga zalicza deprecjację o 0,1 proc., po krótkotrwałym osiągnięciu najniższego poziomu od 3 kwietnia na pułapie 1,2332 USD.

W stosunku do jena kurs dolara osiągnął najwyższy poziom od 30 listopada na poziomie 139,705.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane