Kurs dolara zniżkuje, notowania euro stabilne, funt w dół

opublikowano: 31-01-2023, 18:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kurs dolara stracił zyski osiągnięte wcześniej we wtorek po tym, jak dane pokazały, że koszty pracy w USA wzrosły w czwartym kwartale mniej niż oczekiwano, a Rezerwa Federalna ma w środę podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych – podaje agencja Reutersa.

fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg

Indeks kosztów zatrudnienia, najszersza miara kosztów pracy, wzrósł w ostatnim kwartale o 1 proc. po wzroście o 1,2 proc. w okresie lipiec-wrzesień, poinformował we wtorek Departament Pracy.

Mimo to nie wydaje się, aby miało to skłonić bank centralny USA do dalszych podwyżek stóp procentowych.

Handlowcy kontraktów futures na fundusze Fed wyceniają, że stopa referencyjna osiągnie najwyższy poziom 4,93 proc. w czerwcu, w porównaniu z obecnymi 4,33 proc.

Jednak inwestorzy są również nieufni wobec amerykańskiej gospodarki i uważają, że Fed będzie musiał obniżyć stopy procentowe z powrotem do 4,48 proc. do grudnia. Dzieje się tak pomimo tego, że przedstawiciele Fed podkreślają, że będą musieli utrzymać stopy procentowe na restrykcyjnym terytorium przez pewien czas, aby obniżyć inflację.

Indeks dolara ostatnio nieznacznie zmienił się w ciągu dnia wobec koszyka walut na poziomie 102,24. Wcześniej wzrósł do dwutygodniowego maksimum na poziomie 102,61, co według analityków było prawdopodobnie częściowo spowodowane zmianą pozycji na koniec miesiąca. Kurs dolara jest również notowany tuż powyżej kluczowych wsparcia technicznego w stosunku do głównych walut, w tym euro.

Indeks osłabił się z najwyższego od 20 lat poziomu 114,78 w dniu 28 września, ponieważ inwestorzy wyceniają prawdopodobieństwo, że amerykański bank centralny zbliża się do końca cyklu zacieśniania.

Kurs euro również niewiele zmienił się w ciągu dnia na poziomie 1,0847 USD, po wcześniejszym spadku do 1,0800 USD.

Dane z wtorku pokazały, że strefa euro osiągnęła wzrost w ostatnich trzech miesiącach 2022 r., unikając recesji, mimo że niebotyczne koszty energii, słabnące zaufanie i rosnące stopy procentowe odbiły się na gospodarce, która prawdopodobnie utrzyma się do tego czasu.

Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny i Bank Anglii podniosą stopy procentowe o 50 punktów bazowych w czwartek.

Kurs funta spadł o 0,26 proc. w stosunku do dolara do poziomu 1,2317 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane