Kurs EUR/CHF spadł poniżej 1,0

opublikowano: 29-06-2022, 15:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania EUR/CHF spadły na chwilę poniżej 1,0, poziomu określanego mianem parytetu.

Umocnienie franka związane jest z poszukiwaniem przez inwestorów tzw. bezpiecznej przystani, za którą tradycyjnie uchodzi frank.

Analitycy walutowi przewidywali powrót franka do parytetu z euro zwłaszcza po tym jak bank centralny Szwajcarii niespodziewanie podwyższył wcześniej w czerwcu stopy procentowe po raz pierwszy od 2007 roku.

- Spodziewamy się zejścia franka poniżej parytetu i utrzymania się tam – powiedział Themos Fiotakis, szef strategii walutowej w Barclays. – Szok spowodowany przez działania SNB [banku centralnego Szwajcarii– red. pb.pl], który chce utrzymać inicjatywę, wciąż nie jest uwzględniony w kursie, a jeśli uwzględnić to co wpływa na notowania franka, to zmierza on do aprecjacji w środowisku, w którym ryzyko wywołuje wyprzedaż oraz w którym inflacja jest wysoka i drożeją surowce – dodał.

W tym roku parytet został osiągnięty tylko raz - po wybuchu wojny w Ukrainie. Wcześniej stało się to przejściowo w 2015 r., kiedy bank szwajcarski odszedł od sztywnej relacji kursu z euro.

Zmiana kursu EUR/CHF ma wpływ na notowania CHF/PLN, które wzrosły do około 4,68 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane