Kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się w ok. 4,60; obligacje mogą się stabilizować

  • PAP
opublikowano: 24-03-2020, 16:52

Kurs EUR/PLN może w najbliższym czasie pozostawać w okolicy poziomu 4,60 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, skupowanie aktywów przez NBP działa stabilizująco na rynek długu, przez co rentowność krajowych 10-latek może kształtować się poniżej 1,80 proc.

"W najbliższych dniach zmienność na rynku złotego nie zniknie. Widać, że sprawy krajowe zaczynają nam ciążyć, albo przynajmniej blokują złotego przed odczuciem globalnego rajdu ulgi, który widzimy na innych rynkach. Dodatkowym pretekstem do wzrostu awersji do ryzyka na krajowych aktywach jest ogłoszone przez rząd ograniczenie przemieszczania się. To osłabiło złotego i zmniejszyło wzrosty na rynku akcji. Widać, że nerwowa atmosfera będzie się utrzymywać i nie spodziewam się, żeby kurs EUR/PLN miał w najbliższym czasie oddalić się od poziomu 4,60" - powiedział PAP Biznes główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

W pierwszej połowie dnia złoty umacniał się wobec euro względem poprzedniego zamknięcia. Jednak około godz. 13, kiedy premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się poza niezbędnymi sytuacjami, doszło do gwałtownego wzrostu kursu EUR/PLN do 4,63. Osłabienie złotego było jednak przejściowe i złoty powrócił w okolice 4,60 za euro.

Zdaniem ekonomisty do umocnienia złotego mogłoby dojść, gdyby kryzys związany z koronawirusem zaczął słabnąć. Ocenia jednak, że na chwilę obecną jest to mało prawdopodobne, a awersja do ryzyka będzie się utrzymywać.

"Gdyby złoty dalej mocno się osłabiał, możliwe, że NBP będzie chciał interweniować i stabilizować kurs na poziomie 4,60" - dodał.

RYNEK DŁUGU

Podczas wtorkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności mocno zniżkowały, zwłaszcza na środku i długim końcu krzywej, gdzie spadki sięgały kilkunastu punktów bazowych.

"W notowaniach coraz mocniej zaczyna odbijać się globalna tendencja luzowania monetarnego. Widać również oczekiwania, że NBP włączy się do tego trendu i przez dłuższy czas polityka monetarna nie zostanie zaostrzona. Rynek nie wierzy w głosy jastrzębich członków RPP, że stopy procentowe mogłyby zostać podniesione w celu ratowania złotego. Wydaje się, że rozpoczęcie skupu aktywów przez NBP ustabilizuje ten rynek i nie powinniśmy już widzieć gwałtownych skoków rentowności. W przypadku obligacji 10-letnich rentowności powinny stabilizować się poniżej poziomu 1,80 proc." - powiedział Konrad Białas.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,826 proc. (+6 pb), a niemieckich -0,351 proc. (+2,7 pb).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane