Kurs euro osiągnął najwyższy poziom w stosunku do dolara od 10 miesięcy

opublikowano: 02-02-2023, 11:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W czwartek kurs euro osiągnął najwyższy poziom w stosunku do dolara od 10 miesięcy, przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, na którym rynki spodziewają się podwyżki stóp procentowych o pół punktu procentowego, dzień po posiedzeniu rządu federalnego USA Rezerwa Federalna zwolniła tempo wzrostu do 25 punktów bazowych – podaje agencja Reutersa.

Bloomberg

Fed przekazał również, że skręcił za róg w walce z inflacją, co było jego pierwszym wyraźnym potwierdzeniem, że wzrost cen spowalnia, co stanowi podstawę oczekiwań rynku, że koniec kampanii podwyżek stóp procentowych banku centralnego jest bliski i mogą nastąpić cięcia.

Najmocniejszy spadek kursu dolara nastąpił po tym, jak prezes Fed Jerome Powell powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu, że „rozpoczął się proces dezinflacji”, chociaż zasygnalizował również, że stopy procentowe będą nadal rosły i że cięcia nie są planowane.

Bank Anglii również spotyka się w czwartek, a decyzja w sprawie stóp procentowych ma zostać podjęta przed posiedzeniem EBC. Rynki oczekują również półpunktowego wzrostu ze strony brytyjskiego banku centralnego.

Kurs funta szterlinga, który w środę wzrósł o 0,47 proc., utrzymał się na poziomie 1,236 USD, a kurs dolara spadł w stosunku do jena japońskiego, schodząc do poziomu 128,07, najniższego pułapu od dwóch tygodni.

Kurs euro osiągnął w czwartek 1,1034 USD w handlu azjatyckim, najwięcej od 4 kwietnia, po wzroście o 1,2 proc. w środę. Ostatnio kurs wynosił 1,100 USD, gdy uwaga skupiła się na posiedzeniu EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane