Kurs funta egipskiego osłabia się

opublikowano: 12-01-2023, 15:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Setki milionów dolarów przepłynęły przez egipski rynek międzybankowy od czasu, gdy bank centralny zezwolił na deprecjację kursu funta egipskiego o 13 proc. do historycznie niskiego poziomu, poinformowali bankierzy w czwartek – podaje agencja Reutersa.

fot. ARC

Kurs funta egipskiego osłabił się do poziomu zaledwie 32,20 za dolara w środę z pułapu 27,60 na otwarciu. Od tego czasu odbił się do poziomu 30,55 w południe w czwartek.

Jeden z bankierów powiedział, że w środę na rynku międzybankowym sprzedano ponad 800 mln USD, co potwierdził drugi bankier. Do tej pory w czwartek handlowano co najmniej 160 milionami dolarów.

Bankierzy przekazali, że pojawiły się oznaki, że międzynarodowe instytucje przelewają pieniądze do Egiptu przed czwartkową aukcją lokalnych bonów skarbowych. Tacy inwestorzy byli w większości nieobecni od marca.

Egipt cierpi na niedobór obcej waluty od czasu, gdy wojna na Ukrainie uderzyła w dochody z turystyki, podniosła rachunki za import towarów i doprowadziła zagranicznych inwestorów do wycofania z gospodarki ponad 20 mld USD. Od marca kurs funt egipskiego stracił około 51 proc. swojej wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane