„Le Monde”: Komisja Europejska chce wszcząć postępowanie ws. Huty Częstochowa

03-05-2004, 10:14

Francuski dziennik "Le Monde" pisze w niedzielnym wydaniu, że Komisja Europejska zamierza w połowie maja wszcząć postępowanie przeciwko Polsce w związku z planami umorzenia przez rząd długu Hucie Częstochowa w wysokości 72 mln euro.

Jeśli w wyniku tego postępowania, mogącego potrwać od trzech miesięcy do roku, Komisja uzna, że to umorzenie za pomoc państwa niezgodną z regułami unijnymi, huta będzie musiała spłacić dług. Decyzja może skomplikować prywatyzację spółki.

"Ledwie dokonano poszerzenia (UE), Komisja Europejska chce wezwać Polskę na dywanik. Komisarze szykują się do wszczęcia procedury dotyczącej umorzenia przez państwo długów w wysokości 72 mln euro w ramach prywatyzacji spółki hutniczej Huta Częstochowa. Decyzja zapadnie najpóźniej za dwa tygodnie" - czytamy w "Le Monde".

Gazeta przypomina, że w czasie negocjacji członkowskich Unia zaaprobowała pomoc publiczną dla ośmiu polskich hut (w tym dla czterech należących do Polskich Hut Stali) przyznaną w latach 1997-2003 w łącznej wysokości 900 mln euro pod warunkiem redukcji mocy produkcyjnych. Ów pakiet nie obejmował umorzenia długów Huty Częstochowa.

"Ten spór może zapoczątkować całą serię - służby podległe komisarzowi ds. konkurencji Mario Montiemu wzięły pod lupę pomoc państwa udzielaną przedsiębiorstwom 10 nowych państw członkowskich Unii. Kilku ekspertów polskich, węgierskich i czeskich podjęło pracę w dyrekcji ds. konkurencji w Brukseli, żeby zająć się tymi sprawami" - pisze francuska gazeta.

Według niej, "większość spośród 10 krajów przystępujących do Unii dostosowała się do wymogów, ale kilka, zwłaszcza Polska, grały na zwłokę. Ku utrapieniu Montiego i jego kolegi od poszerzenia Guentera Verheugena, którzy wysłali na początku roku list do Warszawy, skarżąc się na brak współpracy. Ironia losu sprawiła, że dawna minister ds. europejskich Danuta Huebner zasiada odtąd przy stole z unijnymi komisarzami".

W czwartek Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że będzie nowy przetarg na sprzedaż Huty Stali Częstochowa. Minister skarbu Zbigniew Kaniewski zlecił zakończyć bez rozstrzygnięcia obecny przetarg.

Pod koniec lutego Ministerstwo Skarbu Państwa ujawniło, że inwestorem dla Huty Stali Częstochowa będzie międzynarodowa grupa LNM, a nie, jak powszechnie oczekiwano, ukraińska korporacja Związek Przemysłowy Donbasu. Ukraińcy byli przekonani o wygranej,

gdyż na początku lutego komisja przetargowa oceniła ich ofertę jako najlepszą.

"Le Monde" informuje także, że Komisja przymierza się, żeby zażądać od amerykańskiego koncernu US Steel części pieniędzy zaoszczędzonych dzięki ulgom podatkowym przyznanym mu przez Słowację w czasie prywatyzacji huty Koszyce.

"Przekroczywszy przewidziane limity produkcji, koncern zostałby wezwany do zwrócenia władzom 102 mln dolarów (85 mln euro), czyli jednej piątej przyznanej początkowo pomocy publicznej" - pisze "Le Monde".

Z drugiej strony, gazeta przytacza opinię otoczenia "jednego z nowych komisarzy", że "nie powinno być lawiny nowych postępowań" przeciwko państwom, które przystąpiły do Unii. W ten sposób uspokajali niedawno grupę dziennikarzy członkowie gabinetu politycznego węgierskiego komisarza Petera Balazsa.

"Le Monde" przytacza ich wyjaśnienia, że z braku środków w budżetach państwa pomoc publiczna w 10 nowych państwach członkowskich jest stosunkowo niewielka. W 2000 roku wyniosła 4 mld euro, podczas gdy w krajach Piętnastki sięgnęła 49 mld euro, w tym 13 mld w Niemczech i 10 mln we Francji.

Gazeta tego nie pisze, ale niektórzy urzędnicy Komisji zwracają uwagę, że te 4 mld euro to 8 proc. pomocy w krajach Piętnastki, podczas gdy produkt krajowy brutto nowych państw to zaledwie 5 proc. PKB Piętnastki.

W dodatku spora część dotacji została już przyznana i zgłoszona do Komisji Europejskiej jako "pomoc istniejąca" przed datą przystąpienia nowych członków do Unii, a więc Komisja nie bierze jej pod uwagę - zauważa "Le Monde". Bruksela zaakceptowała też wsparcie zgodne z regułami unijnymi dla pomocy publicznej dla firm inwestujących w "zapóźnionych" regionach.

Jacek Safuta

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / „Le Monde”: Komisja Europejska chce wszcząć postępowanie ws. Huty Częstochowa