Legenda zarządzania zaprasza do swojej branży... konkurentów

opublikowano: 07-12-2017, 17:39
aktualizacja: 07-12-2017, 17:43

Założyciel Vanguard Group Jack Bogle zaprosił konkurencję do branży pasywnego inwestowania, dzięki której jego towarzystwo wyrosło na prawdziwą potęgę.

Założone w 1975 r. Vanguard Group zarządza portfelami wartymi 4,5 bln USD, co obok BlackRocka plasuje je wśród dwóch największych na świecie firm zarządzających aktywami. Jack Bogle, uważany za ojca funduszy typu ETF, na których właśnie zbudował pozycję Vanguard Group, wcale jednak nie jest zadowolony z dominującej pozycji.

- Nigdy nie spodziewałem się, że zbuduję kolosa. Byłem za głupi, żeby się domyślić, że jeśli damy klientom najlepszą formę inwestowania, to będzie to właśnie początkiem budowy kolosa. Teraz jesteśmy na najlepszej drodze do osiągnięcia 25-procentowego udziału w rynku, czegoś co jeszcze nikomu się nie udało – powiedział Jack Bogle w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Finansista martwi się nadmierną koncentracją kapitału, która według Bloomberga może sprawić, że w ciągu 10 lat Vanguard Group oraz BlackRock będą zarządzały łącznie 20 bln USD. Ta liczba obrazuje brak konkurencji w branży zarządzania aktywami, która klientom ogranicza pole wyboru, oceni Jack Bogle. Na rynku oferujących fundusze oparte na indeksach Vanguard Group i BlackRock praktycznie uzyskały dominację.

- Ja mówię: Chodźcie do nas, woda jest w sam raz. Chciałbym, żeby pojawiła się konkurencja, choć w tej branży nie byłaby ona łatwa – zauważa Jack Bogle.

Jack Bogle
fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane