Lepiej zachować dystansdo rynku akcji

opublikowano: 23-04-2012, 00:00

Analitycy DM BZ WBK biją się w piersi i przyznają, że przed miesiącem przesadzili z optymizmem. Teraz radzą zmniejszyć udział akcji w portfelach

Dynamika chińskiego PKB w parze z niepokojącymi, najświeższymi danymi z amerykańskiego rynku pracy to niszcząca mieszanka dla rynków, która może spowodować, że uzależnione od notowań surowców giełdy rynków wschodzących szybko oddadzą większość zysków, wypracowanych od początku roku — mówi Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK, który w najnowszej strategii biura zaleca niedoważanie akcji w portfelach inwestycyjnych.

— Jedyny czynnik, który powstrzymuje nas przed zdecydowaną rekomendacją „niedoważaj” dla akcji, jest dobry odczyt indeksu ZEW, który historycznie dobrze odzwierciedlał siłę wzrostu gospodarczego w Niemczech, największej gospodarce europejskiej — dodaje Paweł Burzyński.

Recesja pokonuje ocean

Przypomnijmy — opublikowany w miniony wtorek indeks ZEW miał wartość 23,4 pkt. To nie tylko więcej niż miesiąc wcześniej (22,3 pkt), ale także sporo wyżej od prognoz (20 pkt).

— Same Niemcy nie spowodują jednak, że gospodarka europejska wrzuci w tym roku wyższy bieg. Wydaje nam się oczywiste, że rynki nie wierzą też w rychłe wyjście państw południa Europy z zadłużeniowej pułapki. Pomimo potężnego zastrzyku gotówki ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC) banki komercyjne, jak mogą, unikają ryzyka. Znajduje to potwierdzenie w danych o wartości depozytów w EBC. Ich poziom jest bliski rekordowym, co pokazuje, że działania EBC niekoniecznie przyniosły zamierzony skutek — mówi Paweł Burzyński.

Jego zdaniem, długoterminowe, „niedźwiedzie” nastawienie do rynku akcji znajduje uzasadnienie nie tylko w fatalnych danych z rynku pracy w Europie (stopa bezrobocia w lutym wzrosła do najwyższego poziomu od 10 lat), ale też w podobnych danych ze Stanów Zjednoczonych.

— W marcu liczba nowych miejsc pracy wyniosła 120 tys., wobec oczekiwań na poziomie 205 tys. i średniej w wysokości 246 tys. za trzy poprzednie miesiące. To najgorsze dane od pięciu miesięcy, co rodzi pytanie, czy globalne spowolnienie nie dotarło aby w końcu za ocean. Rynek będzie musiał wkrótce przełknąć tę gorzką pigułkę, zwłaszcza że w Stanach Zjednoczonych wygasną wkrótce liczne ulgi podatkowe — zwraca uwagę Paweł Burzyński.

To był błąd

Przed miesiącem analitycy biura podtrzymywali pozytywne nastawienie do rynku akcji, bo spodziewali się przedłużenia rajdu byków z pierwszych dwóch miesięcy roku. Teraz biją się w piersi.

— Nasze zalecenie „przeważaj akcje w portfelach” okazało się błędem, bo problemy z zadłużeniem krajów strefy euro powróciły jak bumerang, a amerykańskie władze monetarne zasygnalizowały, że szanse na dodruk dolarów (tzw. QE3) są niewielkie. Do tego wszystkiego doszły utrzymujące się wciąż na wysokim poziomie ceny ropy naftowej, co wywiera presję na globalny wzrost gospodarczy — tłumaczy Paweł Burzyński, strateg DM BZ WBK.

Średniak z potencjałem

Wśród spółek z WIG20 analitycy DM BZ WBK zalecają przeważanie w portfelach akcji spółek paliwowych: PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. — Orlen i Lotos wspierają rosnące marże rafineryjne, a PGNiG skorzysta dzięki podwyżce taryf gazowych przez regulatora rynku — uważają analitycy DM BZ WBK. Ich zdaniem, warto też postawić na spółki z sektora energetycznego — PGE i Tauronu.

— Przecena PGE była nadmierna, a Tauron przedstawi najprawdopodobniej bardzo dobre wyniki za pierwszy kwartał. Naszym zdaniem, w najbliższych tygodniach ujawni się też defensywny charakter obu walorów — przewidują specjaliści. Pozytywne noty od brokera otrzymały również BRE, PZU, TP, Synthos i Bogdanka, a neutralne — Asseco Poland i Kernel. Zalecenia „niedoważaj” dotyczą z kolei Boryszewa, GTC, TVN, KGHM, JSW i bankowej trójki — Pekao, PKO BP i Handlowego. W gronie giełdowych średniaków na wyróżnienie — zdaniem specjalistów biura — zasłużyły ZUK Stąporków, Ovostar, PEP, Libet, Integer, Eko Export i Magellan, a także trzy firmy z NewConnect: Onico, Medicalgorithmics i Onico. Z listy faworytów wypadły PZ Cormay, KOV i IMC. Wszedł na nią natomiast Magellan. Analitycy biura wydali kilka dni temu rekomendację „kupuj” dla akcji firmy, działającej w branży finansowania służby zdrowia. Cena docelowa to 64,1 zł, aż o 45 proc. więcej, niż w piątek płacono za akcje spółki na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane