Linie Air France-KLM negocjują zakupy nowych samolotów

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 12-07-2021, 16:12

Jeden z czołowych europejskich przewoźników lotniczych, linie Air France-KLM prowadzą rozmowy zarówno z Boeingiem, jak i Airbusem odnośnie zakupu nawet 160 nowych samolotów. Może to być największy w historii kontrakt dla francusko-holenderskiego operatora.

Jeden z samolotów linii Transavia
Jeden z samolotów linii Transavia
fot. CHARLES PLATIAU / Reuters / Forum

Nowe, wąskokadłubowe maszyny miałyby zasilić flotę Transavia, taniego przewoźnika należącego do KLM. Posiada on obecnie tylko modele Boeinga wykorzystywane na krótkich i średnich trasach. Są to przede wszystkim samoloty serii 737-800. W walce o Transavię spotkają się modele Boienga 737 Max i Airbus A320neo.

W zeszłym roku Air France-KLM otrzymały, ze względu na kryzys wywołany pandemia koronawirusa wsparcie w postaci pożyczek i gwarancji o wartości 10,4 mld EUR. Dodatkowe 4 mld EUR pomocy przeznaczone zostało na konwersję długu i nowy kapitał. W efekcie udział francuskiego państwa w przewoźniku wzrósł do 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane