Linie kolejowe wzmacniają potencjał gospodarczy regionów

WK
opublikowano: 26-05-2014, 00:00

KOMENTARZE PARTNERÓW DODATKU

Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale studiuję w Toruniu. To łatwe dzięki szybkiemu połączeniu kolejowemu — mówi Katarzyna, studentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe niosą korzyści nie tylko studentom i ośrodkom akademickim. To także ważny czynnik rozwoju regionów.

Główne cele remontów, rewitalizacji i modernizacji polskiej sieci kolejowej to zwiększenie prędkości przejazdu oraz podniesienie bezpieczeństwa i komfortu podróży. Poprawa stanu torów i peronów uwzględnia pełną dostępność dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Dzięki tym inwestycjom PLK ułatwia komunikację w regionach i zwiększa mobilność mieszkańców. Także pomiędzy regionami, które zbliża i integruje. Na przykład dzięki rewitalizacji 50 km torów na trasie Toruń — Bydgoszcz podróż między tymi miastami zamiast godziny, trwa krócej niż trzy kwadranse. Ta oraz kolejne inwestycje w województwie kujawsko-pomorskim umożliwią stworzenie sieci pozwalającej na sprawną obsługę regionalnego ruchu kolejowego.

Od prawie dwóch lat przybywa wygodnych połączeń kolejowych do regionalnych lotnisk. W tym czasie PLK udostępniła nowe bądź zrewitalizowane linie do portów w Lublinie, Warszawie i Szczecinie. Trwa modernizacja połączenia z lotniskiem w Krakowie, przygotowywana jest dokumentacja dla linii do portów lotniczych w Katowicach i Łodzi. Zarówno oddane już, jak i planowane linie nie tylko ułatwiają dojazd do lotnisk, ale usprawniają także komunikację w regionach. Część województw inwestuje w rozwój turystyki. Dzięki modernizacji górskiej

linii między Jelenią Górą a Szklarską Porębą transport kolejowy konkuruje z drogowym, ogranicza ruch samochodów i zwiększa bezpieczeństwo na regionalnych drogach. Rewitalizacja PLK w Dolnośląskiem, zakończona w 2013 r., podwyższyła standard obsługi podróżnych dzięki przebudowie peronów, a także skróciła czas przejazdu z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby.

Głównym narzędziem, dzięki któremu kolej wspiera lokalny rozwój, są regionalne programy operacyjne. Zaangażowanie samorządów pozwala PLK realizować wiele inwestycji, dzięki którym mieszkańcy mogą szybciej i wygodniej podróżować pomiędzy największymi ośrodkami swojego regionu lub — tak jak w Lubelskiem — ponownie korzystać z nieczynnych do niedawna linii. Warto inwestować w kolej, bo to bezpieczny i ekologiczny środek transportu.

REMIGIUSZ PASZKIEWICZ

prezes PKP Polskich Linii Kolejowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu