Czytasz dzięki

Litwa popiera budowę drugiej nitki gazociągu z Rosji do Niemiec

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 09-08-2005, 11:56

Wilno popiera starania Warszawy o budowę gazociągu z Rosji przez Łotwę, Litwę i Polskę do Niemiec. Potwierdził to litewski minister gospodarki Kestutis Daukszys.

Wilno popiera starania Warszawy o budowę gazociągu z Rosji przez Łotwę, Litwę i Polskę do Niemiec. Potwierdził to litewski minister gospodarki Kestutis Daukszys.

Kestutis Daukszys powiedział w wywiadzie dla litewskiej agencji ELTA, że planowane przez Moskwę i Berlin ułożenie gazociągu pod dnem Bałtyku nie powinno stanowić przeszkody dla budowy nitki lądowej. W jego opinii, taka inwestycja zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne Polski i Litwy, a "Gazpromowi" przyniosłaby zyski, gdyż na Zachodzie zapotrzebowanie na gaz ciągle rośnie.

Daukszys podkreślił, że Polska i Litwa mogłyby wspólnie przygotować projekt gazociągu, biegnącego tranzytem przez ich terytoria i również wspólnie przekonać rosyjski koncern co do ekonomicznej opłacalności takiego rozwiązania. Wyraził też nadzieję, że realizację przedsięwzięcia wesprze politycznie i finansowo Unia Europejska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane