Lotnisko w Świdniku będzie się tłumaczyć z susła perełkowanego

AR
opublikowano: 16-06-2016, 17:06

Minister Jan Szyszko złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nieuzasadnionym wycięciu około 140 hektarów lasu na terenie lotniska w Świdniku.

Zobacz więcej

Grzegorz Leśniewski [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Minister poinformował prokuraturę, że zalesione tereny miały bezpośredni wpływ na faunę i florę na obszarze objętym programem Natura 2000. Podlegał on ochronie  ze względu na szczególne walory przyrodnicze w związku z występującym tam gatunkiem chronionym o nazwie "suseł perełkowany". Zgodnie z unijnym prawem za zniszczenie obszarów NATURA 2000 rząd polski może stanąć przez Trybunałem Sprawiedliwości.

"Na terenie trawiastego lotniska w Świdniku występowała populacja susła perełkowatego, którego liczebność w 2004 r. kształtowała się na poziomie ok. 12.6 tys. sztuk. Natomiast w latach 2010/2011 kolonia susła perełkowatego całkowicie wyginęła" - napisał w zawiadomieniu resort środowiska.

Minister wzywa prokuraturę do wskazania w wyniku śledztwa osób i instytucji odpowiedzialnych za sytuację. Do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci przedstawiciele urzędu gminy, którzy wydali decyzję o lokalizacji rozbudowanego lotniska w 2006 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu