Lotos i PGNiG będą współpracować na norweskich koncesjach

ISBnews
12-05-2014, 11:40

Lotos Exploration & Production Norge oraz PGNiG Upstream International podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na norweskim szelfie kontynentalnym. Zgodnie z jego zapisami, spółki będą razem analizować i realizować potencjalne akwizycje oraz wspólnie występować w rundach koncesyjnych organizowanych przez Ministerstwo Ropy i Energii w Norwegii, podały spółki.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem współpracujemy już z powodzeniem na dwóch koncesjach lądowych w Polsce. Teraz przyszedł czas na Norwegię, gdzie obie spółki obecne są od 7 lat i dysponują interesującym portfolio koncesji. Nasza współpraca ma wymiar strategiczny i służy przede wszystkim budowie bezpieczeństwa energetycznego Polski" - powiedział prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, cytowany w komunikacie.

Prezes PGNiG Mariusz Zawisza dodał, że współpraca pomoże zwiększyć efektywność działań. Według niego będzie korzystna dla obu stron i pomoże wzmocnić pozycję obu spółek w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

W sierpniu 2013 r. PGNiG i Lotos Petrobaltic podpisały już umowę o wspólnych operacjach na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski. Oznacza to zacieśnienie współpracy w zakresie poszukiwania i wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych.

PGNiG poprzez swoją spółkę zależną PGNiG Upstream International posiada obecnie 14 licencji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na dwóch z nich jest operatorem. Ponadto w 2012 r. PGNiG rozpoczęło w Norwegii swoje pierwsze zagraniczne wydobycie w ramach projektu Skarv, w którym spółka ma 11,9% udziałów. W 2013 roku PGNiG wydobyło w Norwegii ok. 300 tys. ton ropy naftowej (ok. 2,2 mln baryłek) i ok. 350 mln m3. gazu ziemnego.

Produkcja ropy w Grupie Lotos (łącznie w Polsce, na Litwie i w Norwegii) wyniosła 6.968 bbl/d w I kw. 2014 r., co oznacza wzrost o 54,3% r/r. W tym okresie produkcja gazu w Polsce zwiększyła się o 18,4% r/r do 4,50 mln m3, natomiast w Norwegii sięgnęła 75,6 mln m3 (przed rokiem produkcja w tym regionie jeszcze się nie rozpoczęła).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Lotos i PGNiG będą współpracować na norweskich koncesjach