Pierwszy raz w tym roku obniżona zostanie stopa rezerw obowiązkowych jakie chińskie banki muszą utrzymywać w depozycie banku centralnego. Ma to zwiększyć płynność w sektorze i wesprzeć ożywienie gospodarcze po odejściu Pekinu od wyniszczającej i kosztowej polityki „zero Covid”, informuje Reuters.

Jak wynika z komunikatu Ludowego Banku Chin (PBOC) od 27 marca br. obniżona zostanie o 25 punktów bazowych stopa rezerwy obowiązkowej (RRR) dla wszystkich banków, z wyjątkiem tych, które wdrożyły stawkę w wysokości 5 proc.
Decyzja PBOC nieco zaskoczyła, gdyż rynek nie spodziewał się, że dojdzie do niej tak szybko. Szczególnie, że akcja kredytowa w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. była silniejsza niż oczekiwano. Być może dodatkowe środki mają jeszcze bardziej wzmocnić sprzedaż kredytów i uchronić chińskie banki przed reperkusjami wywołanymi upadłością amerykańskich Silicon Valley Bank i Signature oraz problemami szwajcarskiego Credit Suisse Group.
Poprzednio PBOC obniżył stawkę RRR w grudniu również o 25 pb i dotyczyło to wszystkich instytucji bankowych. Średnia ważona RRR dla instytucji finansowych wyniosła po obniżce około 7,6 proc.
Rząd w Pekinie przyjął za cel wzrost PKB w tym roku o około 5 proc. po tym jak w 2022 r. druga pod względem wielkości gospodarka na świecie odnotował jedynie 3 proc. wzrost PKB, jeden z najniższych od pół wieku.