Ludowy Bank Chin ponownie obniża stopę rezerw obowiązkowych

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-03-2023, 11:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pierwszy raz w tym roku obniżona zostanie stopa rezerw obowiązkowych jakie chińskie banki muszą utrzymywać w depozycie banku centralnego. Ma to zwiększyć płynność w sektorze i wesprzeć ożywienie gospodarcze po odejściu Pekinu od wyniszczającej i kosztowej polityki „zero Covid”, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Jak wynika z komunikatu Ludowego Banku Chin (PBOC) od 27 marca br. obniżona zostanie o 25 punktów bazowych stopa rezerwy obowiązkowej (RRR) dla wszystkich banków, z wyjątkiem tych, które wdrożyły stawkę w wysokości 5 proc.

Decyzja PBOC nieco zaskoczyła, gdyż rynek nie spodziewał się, że dojdzie do niej tak szybko. Szczególnie, że akcja kredytowa w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. była silniejsza niż oczekiwano. Być może dodatkowe środki mają jeszcze bardziej wzmocnić sprzedaż kredytów i uchronić chińskie banki przed reperkusjami wywołanymi upadłością amerykańskich Silicon Valley Bank i Signature oraz problemami szwajcarskiego Credit Suisse Group.

Poprzednio PBOC obniżył stawkę RRR w grudniu również o 25 pb i dotyczyło to wszystkich instytucji bankowych. Średnia ważona RRR dla instytucji finansowych wyniosła po obniżce około 7,6 proc.

Rząd w Pekinie przyjął za cel wzrost PKB w tym roku o około 5 proc. po tym jak w 2022 r. druga pod względem wielkości gospodarka na świecie odnotował jedynie 3 proc. wzrost PKB, jeden z najniższych od pół wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane