Ludwik Sobolewski: Wzrośnie zaufanie zagranicznych instytucji

AS
29-06-2011, 15:05

Wyodrębnienie izby rozliczeniowej to jeden z najważniejszych projektów w historii KDPW - mówi Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy.

Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy
Zobacz więcej

Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy

Jesteśmy po nadaniu izbie kształtu instytucjonalnego, ustaleniu zasad jej funkcjonowania w najlepiej rozumianym interesie rynku kapitałowego i jego europejskiej strategii rozwoju. Zarazem jest to około 50 proc realizacji przedsięwzięcia, ponieważ w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy pojawia się nowe cechy funkcjonalne
KDPW_CCP, nad czym pracuje zarząd spółki. Podział KDPW stwarza nowe wymagania w zakresie zapewnienia w praktyce spójności działań obu podmiotów. Temu służą ustalone już zasady nadzoru korporacyjnego. Główny efekt biznesowy, jakiego się spodziewam, to podwyższenie poziomu zaufania do krajowej infrastruktury depozytowo-rozliczeniowej ze strony zagranicznych uczestników rynku i zwiększenie jej efektywności, co może być czynnikiem współkształtującym wzrost wolumenów. Trudno jednak stwierdzić, czy ten efekt wystąpi już teraz, czy też po pełnym wyposażeniu KDPW_CCP w nowe metody wykonywania usługi rozliczeniowej. W każdym razie powierzenie rozliczeń przez GPW i BondSpot nowej izbie rozliczeniowej, jest dowodem na to, że wierzymy w pozytywne skutki tego projektu dla całego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ludwik Sobolewski: Wzrośnie zaufanie zagranicznych instytucji