Łukaszenka: Białoruś chce zostać wysoko rozwiniętym krajem europejskim

Polska Agencja Prasowa SA
23-05-2006, 12:27

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek, że celem Białorusi jest wejście do grona wysoko rozwiniętych państw europejskich. Zapowiedział, że nie stworzy odgórnie proprezydenckiej partii, ale nie sprzeciwi się, jeśli powstanie ona z inicjatywy oddolnej.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek, że celem Białorusi jest wejście do grona wysoko rozwiniętych państw europejskich. Zapowiedział, że nie stworzy odgórnie proprezydenckiej partii, ale nie sprzeciwi się, jeśli powstanie ona z inicjatywy oddolnej.

"Białoruś konsekwentnie posuwa się naprzód. Dziś stawiamy sobie nowy, ambitny cel: wprowadzić nasz kraj do grona wysoko rozwiniętych państw europejskich. Mamy po temu wszelkie możliwości" - powiedział prezydent w wygłoszonym w parlamencie dorocznym orędziu do narodu.

Łukaszenka ocenił, że "nieźle byłoby", gdyby na Białorusi istniało ugrupowanie lub ruch społeczny w rodzaju tych, które "w sąsiednich państwach nazywają partią władzy". Przyznał, że brakuje mu takiej siły politycznej, jaką była niegdyś partia komunistyczna. "W najlepszych swoich latach partia komunistyczna wypełniała bardzo poważne funkcje w naszym społeczeństwie" - zaznaczył.

Obiecał, że nie będzie tworzyć odgórnie partii czy ruchu społecznego bez oddolnej inicjatywy, gdyż nie uzyskałyby poparcia większości społeczeństwa. "Nie będę jednak hamować procesów, które doprowadziłyby do utworzenia takiego ruchu społecznego lub partii. Jeśli zdarzy się tak, że się pojawią, nie będziemy temu przeszkadzać" - oświadczył.

Prezydent podkreślił, że opozycja przygotowuje się do walki w wyborach samorządowych, które powinny się odbyć na początku przyszłego roku. "Nasi oponenci szykują się do ostrego starcia, marząc o rewanżu za niedawną klęskę, mają nadzieję stworzyć przyczółek na przyszłość" - zaznaczył.

Na scenie międzynarodowej Łukaszenka zapowiedział kontynuowanie polityki tworzenia związku z Rosją i współpracy w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw. Zaznaczył, że Białoruś opowiada się za pełną i równoprawną współpracą z USA i Unia Europejską.

Bożena Kuzawińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Łukaszenka: Białoruś chce zostać wysoko rozwiniętym krajem europejskim