Lux Med zdejmie Swissmed z giełdy

opublikowano: 07-07-2021, 12:30

Największy gracz na rynku prywatnej opieki medycznej ogłosi wezwanie na akcje spółki prowadzącej szpital w Gdańsku. Ma apetyt na kolejne zakupy.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • na jakich warunkach Lux Med chce zdjać Swissmed z giełdy,
  • co akwizycja spółki da największej pod względem przychodów prywatnej grupie medycznej w Polsce,
  • w jakich segmentach rynku Lux Med ma zamiar realizować kolejne transakcje

W pojedynkę trudno przetrwać na rynku prywatnych usług medycznych. Na GPW od 2004 r. notowana była spółka Swissmed Centrum Zdrowia, prowadząca prywatny szpital w Gdańsku. Jej giełdowa historia wkrótce się skończy – chęć zdjęcia jej z giełdy zapowiedział bowiem Lux Med, największy gracz na krajowym rynku, który porozumiał się już w tej sprawie z głównym akcjonariuszem Swissmedu Bruno Hangartnerem.

– Cel strategiczny, przyświecający nam przy akwizycji Swissmedu, jest bardzo prosty – to chęć wzmocnienia się na rynku szpitalnictwa, który jest jednym z naszych priorytetów obok opieki ambulatoryjnej czy stomatologii. Spółka idealnie pasuje do naszej strategii: ma działający szpital z mocną kadrą lekarską, wykazuje rosnące przychody, niektóre oddziały funkcjonują bardzo sprawnie. Możemy szybko wypracować wyraźne synergie i rozwinąć ten szpital – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.

Pożegnanie z giełdą

Podczas środowej sesji notowania Swissmedu zareagowały wzrostem. Kurs poszedł w górę o ponad 5 proc., do najwyższego poziomu od dekady. Kapitalizacja spółki to obecnie niespełna 65 mln zł.

– Przejęliśmy już pierwszy pakiet akcji od Bruno Hangantera, a nasza umowa przewiduje, że przejmiemy go w całości. Zamierzamy też wspólnie ogłosić wezwanie na 100 proc. akcji. Liczymy na to, że procedury zakończą się najpóźniej do połowy przyszłego roku i będziemy mogli zdjąć Swissmed z giełdy – mówi prezes Lux Medu.

Lider polskiego rynku prywatnej opieki medycznej negocjował ze Swissmedem już od 2018 r. Wtedy przejął część jego działalności związaną z opieką ambulatoryjną i zagwarantował sobie prawo pierwokupu pakietu głównego akcjonariusza.

– Wspieraliśmy działalność Swissmedu w ostatnich dwóch latach, liczymy na to, że jej wyniki poprawią się dzięki synergiom z resztą naszej grupy – mówi Anna Rulkiewicz.

Aktualne plany
Aktualne plany
Lux Med nie wycofuje się z wcześniejszych planów Swissmedu, czyli m.in. budowy Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Gdańsku. Na razie jednak stawia na poszerzenie oferty szpitalnej - mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.

Medyczny potencjał

Swissmed miał w ostatnim roku obrotowym (zakończonym w marcu 2020 r.) 26,4 mln zł przychodów i 8,3 mln zł straty netto. W kolejnych trzech kwartałach do końca 2020 r. przychody wyniosły 22,3 mln zł (wzrost o 17,5 proc. rok do roku), a strata netto sięgnęła 3 mln zł.

– Ostatnie dwa lata w Swissmedzie to wzrost przychodów i liczby wykonywanych procedur komercyjnych. Wyniki nie są oczywiście rewelacyjne i mamy tego świadomość, jesteśmy jednak inwestorem strategicznym i nie patrzymy tylko na wskaźniki finansowe. Dla nas ważny jest potencjał szpitala do świadczenia wieloprofilowych usług medycznych, które będą dobrze pasowały do naszej oferty – mówi Anna Rulkiewicz.

Dla szpitali najważniejsze są zazwyczaj kontrakty z NFZ zapewniające przewidywalne w długim terminie przepływy pieniężne. W przypadku Swissmedu NFZ odpowiada jednak za niespełna 10 proc. przychodów.

– NFZ zdecydował, że nie będzie w większym stopniu korzystał z usług Swissmedu i ma do tego prawo. My będziemy koncentrowali się na ofercie komercyjnej, choć oczywiście nie mamy nic przeciwko kontraktom publicznym, jeśli pojawi się taka wola – mówi Anna Rulkewicz.

Okiem eksperta
Szpitalnictwo to naturalny kierunek ekspansji
Tatiana Piechota
prezes Upper Finance Med Consulting

Transakcja nabycia Swissmed jest naturalną konsekwencją ekspansji grupy Lux Med w kierunku opieki szpitalnej. Lux Med jako kluczowy gracz na rynku prywatnej opieki medycznej od wielu lat konsekwentnie rozwija tę ofertę w kierunku jej kompleksowości. Jest to również kwestia zmieniających się oczekiwań klientów, którzy poza opieką ambulatoryjną potrzebuję również zabezpieczenia w obszarze opieki szpitalnej i to opieki wieloprofilowej. To jest jeden z obszarów synergii. Kolejny to zwiększenie dostępu do kadry medycznej, co jest kluczowe dla budowania istotnej przewagi konkurencyjnej. Podobny kierunek rozwoju da się zauważyć również w innych prywatnych grupach medycznych. Szpitalnictwo rozwija między innymi grupa Medicover czy grupa Scanmed. Konsolidacja rynku będzie postępować. Powstają również nowe unikalne projekty medyczne w obszarze opieki szpitalnej, które zajmują silną pozycję konkurencyjną w sowich specjalizacjach. Przykładem może być grupa Neo Hospital, prowadząca w Krakowie jeden z najbardziej innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym wykorzystywane są zaawansowane technologie, w tym robot da Vinci.

Akwizycyjny apetyt

Swissmed w ostatnich latach zapowiadał budowę Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Gdańsku, którego elementem miał być m.in. dom pomocy społecznej dla 80 pacjentów. Spółka zabezpieczyła na ten cel nieruchomość, ale budowa wciąż nie ruszyła.

– Nie wycofamy się z tych planów – nie ruszymy z ich realizacją od razu, ale jest to kwestia bliskiej przyszłości. Na razie priorytetem dla Swissmedu będzie poszerzenie oferty szpitalnej – mówi Anna Rulkiewicz.

Od przejęcia przez brytyjską Bupę w 2013 r. Lux Med zrealizował około 40 transakcji na polskim rynku. W ostatnich latach kupił m.in. szpital okulistyczny Mavit (sprzedającym byli Resource Partners), zajmującą się schorzeniami głowy i szyi klinikę Optimum, warszawski szpital św. Elżbiety i kilka sieci placówek ambulatoryjnych i gabinetów stomatologicznych. Pod koniec ubiegłego roku uzgodnił też warunki przejęcia toruńskiego szpitala Citomed, lecz transakcja ta wciąż czeka na zgodę UOKiK.

– Na tym etapie trudno mówić, co jeszcze kupimy w tym roku, ale na pewno budżetu na akwizycje nie wyczerpaliśmy i jak coś ciekawego pojawi się na rynku, to możemy dokonać transakcji. Koncentrujemy się na obszarach strategicznych, czyli szpitalach, placówkach ambulatoryjnych i segmencie stomatologii – mówi Anna Rulkiewicz.

Medyczna konsolidacja

Na rynku prywatnej opieki medycznej największą aktywnością inwestycyjną wykazuje się trójka liderów: Lux Med, Medicover i PZU Zdrowie. Wszystkie te spółki inwestowały w ostatnich latach w przychodnie, aktywa szpitalne czy kliniki stomatologiczne, kupowały też firmy z komplementarnych branżach, np. Medicover kupił operatora programów benefitowych OK System i zainwestował w kluby fintess. Aktywne w branży są też fundusze private equity. Pod koniec ubiegłego roku Abris za około 200 mln zł kupił od południowoafrykańskiego LifeHealthcare grupę Scanmed. Enteprise Investors mają w portfelu onkologiczny Numed, a Mid Europa - grupę Diagnostyka. Z kolei Tar Heel Capital po sprzedaży diagnostycznej Tommy (kupcem było PZU Zdrowie) próbuje skonsolidować rynek gabinetów stomatologicznych, a H2 Equity Partners kupili pod koniec ubiegłego roku Optegrę, prowadzącą kliniki okulistyczne. W ostatnich latach największym funduszowym wyjściem z branży była sprzedaż przez Innovę położniczo-ginekologicznej grupy Neomedic, którą za ponad 300 mln zł odkupił Medicover.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane