Magiczny Dywan bawi i uczy

opublikowano: 23-02-2017, 22:00

POMYSŁ NA BIZNES: Funtronic stworzył interaktywne urządzenie projekcyjne, które jest pomocą dydaktyczną dla dzieci, ale też wspiera rehabilitację seniorów

Szczypta tajemniczości, odrobina magii, garść nowych technologii i porządna dawka pasji, a całość obficie przyprawiona innowacyjnością. To przepis na udany biznes autorstwa Macieja Mazurkiewicza — pomysłodawcy i prezesa Funtronica. Flagowym produktem firmy jest Magiczny Dywan, który uczy, bawi i pomaga w rehabilitacji.

EDUKACYJNA POMOC: Magiczny Dywan to zestaw multimedialnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Do jego obsługi potrzeba niewiele — wystarczą pilot oraz ruchy rąk lub nóg — mówi Maciej Mazurkiewicz, pomysłodawca i prezes Funtronica.
Marek Wiśniewski

Innowacja na miarę patentu

Magiczny Dywan to interaktywne urządzenie projekcyjne będące pomocą dydaktyczną. Jest to zestaw multimedialnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych przeznaczonych do pracy z dziećmi, ale także do rehabilitacji dorosłych i seniorów. Do obsługi Magicznego Dywanu potrzeba niewiele — wystarczą pilot oraz ruchy rąk lub nóg. Wraz z urządzeniem zakupuje się wybrane aplikacje, dzięki którym podłoga zamienia się m.in. w boisko do piłki nożnej, kort tenisowy czy pianino. Urządzenie można kupić z pakietem podstawowym lub dodatkowymi. Te rozwiązania przeznaczone są do użytku w różnych środowiskach: żłobkach i przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, ośrodkach terapeutycznych i rehabilitacyjnych, muzeach i salach targowych, a także w salach zabaw i galeriach handlowych. Twórcy projektu oparli go na autorskiej Metodzie Funtronic, która wzmacnia inne rozwiązania edukacyjne w pracy z dzieckiem, łącząc nowoczesne technologie z tradycyjnymi sposobami nauczania.

To narzędzie — jak można przeczytać na stronie Funtronic.eu — „wykorzystuje naturalną potrzebę zabawy najmłodszych oraz prawo efektu w uczeniu (pozytywne wzmocnienia po wykonaniu ćwiczenia). Metoda zakłada ukierunkowanie uwagi dziecka na treści edukacyjne poprzez stymulowanie zmysłów wzroku, słuchu oraz odpowiedni system pochwał w postaci dźwiękowej (brawa) czy ikonograficznej (uśmiechnięta buźka)”. Technologie wykorzystywane w Magicznym Dywanie są w trakcie uzyskiwania patentu.

Międzynarodowe zaplecze

Realizacja Magicznego Dywanu wymagała znacznych inwestycji finansowych. Z pomocą przyszła UE, która dofinansowała początkujący biznes kwotą 200 tys. EUR w ramach projektu „Staropolski Fundusz Kapitałowy” z działania 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki temu w 2014 r. w fabryce na warszawskich Młocinach ruszyła produkcja Magicznych Dywanów.

— Od początku stawialiśmy na wysoką jakość sprzętu i najlepsze podzespoły, dlatego podjęliśmy współpracę na poziomie międzynarodowym — z firmą BenQ, która dostarcza projektory, oraz z Intelem zapewniającym procesory — mówi Maciej Mazurkiewicz.

Inwestycja w jakość została doceniona nagrodami: Zabawka Roku 2016 portalu Zabawkowicz.pl oraz Novator 2015 przyznaną przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową. Jeszcze większą nagrodą było zainteresowanie odbiorców, które sprawiło, że po zaledwie dwóch latach działalności Funtronic jest liderem w branży na rynku polskim — i bez kompleksów do kolejnych państw europejskich.

— Współpracujemy już z 12 krajami, m.in. Belgią, Holandią, Wielką Brytanią, Niemcami i Włochami. Dywan znajduje się w ponad 2 tys. instytucji i punktów użyteczności publicznej, a także umila rejsy pasażerom statków „Costa Cruises” — wylicza Maciej Mazurkiewicz.

Odpowiedzialność społeczna

Rocznie spółka podwaja swoje obroty i stale się rozwija. Działając w obszarze edukacji, Funtronic chce też być firmą odpowiedzialną społecznie. Realizując ten cel, wspiera różnego rodzaju placówki, ofiarując sprzęt tym, które najbardziej tego potrzebują.

— Naszą misją jest społecznie odpowiedzialny rozwój firmy. Chcemy promować wpływ najnowszych technologii na edukację dzieci, a także na rehabilitację osób niepełnosprawnych, w tym starszych. Warto podkreślić, że rehabilitacja przy użyciu Magicznego Dywanu pozwala utrzymać dobrą kondycję osobom cierpiącym m.in. na demencję starczą. W przyszłym roku planujemy położyć duży nacisk na rewalidację dzieci z oddziałów onkologicznych. Dlatego tuż przed świętami Bożego Narodzenia przekazaliśmy kolejne nasze urządzenie — tym razem na Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach — dodaje Maciej Mazurkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Mastykarz

Polecane