Malezja grozi wstrzymaniem eksportu oleju palmowego do UE

skib/, Reuters
opublikowano: 12-01-2023, 14:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Malezja ogłosiła w czwartek, że może wstrzymać eksport oleju palmowego do Unii Europejskiej. To odpowiedź na nowe europejskie prawo, które za pomocą surowych regulacji sprzedaży produktu ma na celu ochronę lasów.

fot. Bloomberg

Malezyjski minister ds. plantacji i towarów Fadillah Yusof poinformował, że jego rząd będzie prowadził rozmowy z Indonezją w sprawie nowego unijnego prawa. Regulacje zakładają zakaz sprzedaży oleju palmowego i innych towarów przyczyniających się do wylesiania, jeśli importerzy nie wykażą, że produkcja ich towarów nie zniszczyła lasów.

Unijna regulacja, którą wprowadzono w grudniu wywołała oburzenie Dżakarty i Kuala Lumpur. Indonezja i Malezja są światowymi liderami produkcji oleju palmowego. Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) rocznie wytwarzają ok. 70 mln ton towarów i odpowiadają za 85 proc. jego produkcji światowej.

“Jeśli będziemy zmuszeni do zaangażowania ekspertów z zagranicy, żeby przeciwdziałać posunięciom UE, to podejmiemy takie działania” - ogłosił Fadillah cytowany przez Reutersa.

Podkreślił, że bierze pod uwagę wstrzymanie eksportu oleju do Europy i skupienie się na innych krajach.

Unia Europejska, zaraz po Indiach, jest głównym importerem oleju palmowego. Jak wynika ze statystyk unijnych, rocznie sprowadza ok. 6,5 mln ton towaru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane