Małopolska ma szansę na pięć nowych inwestycji za pieniądze z UE

PAP
opublikowano: 01-08-2009, 13:18

Województwo małopolskie ma szansę na  realizację pięciu nowych inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaktualizowało właśnie listę projektów kluczowych, zawierających najważniejsze przedsięwzięcia dla regionu - poinformował resort w komunikacie.

Łączne unijne dofinansowanie dla inwestycji wyniesie ponad 200 mln zł. Zostaną one zrealizowane do 2013 roku.

W dziedzinie transportu szansę na wsparcie UE otrzymała inwestycja miasta Krakowa polegająca na przebudowie linii tramwajowej na odcinku Rondo Mogilskie - al. Jana Pawła II - Plac Centralny wraz z systemem sterowania ruchem. Wartość tego projektu wynosi 171 mln zł, z czego środki unijne to blisko 73 mln zł.

Jeśli chodzi o inwestycje z zakresu ochrony zdrowia, możliwa będzie przebudowa i rozbudowa wraz z wyposażeniem Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju za prawie 57 mln zł. Unijne wsparcie wyniesie 48 mln zł.

W dziedzinie szkolnictwa wyższego stworzona będzie Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa w Krakowie za 6 mln zł. UE dołoży do tego przedsięwzięcia 5 mln zł.

W dziedzinie kultury zakwalifikowano dwa projekty: przebudowę Teatru Witkacego w Zakopanem za 37 mln zł (dofinansowanie UE - 25 mln zł) oraz budowę Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach za 65 mln zł (dofinansowanie UE - 50 mln zł).

Projekty te zostały wpisane na listę projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wyniku przeprowadzonej aktualizacji. Wszystkie wpisano na listę podstawową. MRR wyjaśniło, że projekty indywidualne to najważniejsze inwestycje, które w najbliższych latach mają szansę na dofinansowanie ze środków unijnych bez konieczności udziału w konkursach. Są to przedsięwzięcia o strategicznym znaczeniu, których wdrożenie w istotny sposób przyczynia się do przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego polskich regionów i zmniejszenia dystansu do najbardziej rozwiniętych obszarów Unii Europejskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane