Maluchy wjadą na tory innowacyjności

opublikowano: 21-01-2019, 22:00

W ostatnich latach zatrudnienie w firmach stawiających na nowinki wzrosło o 20 proc. Pomogły w tym pieniądze unijne.

Przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIR) przeanalizowali wpływ wsparcia z Brukseli na konkurencyjność rodzimej gospodarki.

— Skala wydatków na badania i rozwój rośnie. Jeszcze niedawno stanowiły one 0,67 proc. PKB, a teraz — ponad 1 proc. Natomiast średnia unijna wynosi 2 proc. PKB, a cel, jaki UE postawiła sobie w najbliższych latach to 3 proc. — mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podczas wczorajszej konferencji "Innowacje w polityce spójności: wczoraj, dziś i jutro".

Ślimacze tempo

Szef MIR nie jest jednak zadowolony z tempa rozdzielania funduszy na projekty B+R. Dotyczy to zarówno programów regionalnych, krajowych, jak i unijnych. — Musimy pracować nad tym, aby jak najwięcej firm włączyć w krwioobieg innowacyjności. Trzeba również usprawnić proces oceny i monitorowania nowatorskich projektów — mówił Jerzy Kwieciński. Utyskiwał, że rodzimi przedsiębiorcy słabo radzą sobie z programem Horyzont 2020, który finansuje badania i nietuzinkowe pomysły realizowane w UE.

— Bilans wspomnianego programu jest taki, że od lat do wspólnego budżetu więcej pieniędzy wpłacamy, niż z niego wydajemy — wyjaśnił Jerzy Kwieciński.

W przyszłej perspektywie następcą Horyzontu 2020 będzie Horyzont Europa. W latach 2021-27 do innowatorów popłynie strumień dofinansowania w wysokości ok. 100 mld EUR, czyli o ponad 25 proc. więcej niż w obecnym rozdaniu.

— Chcemy, aby firmy coraz śmielej stawały w szranki o dotacje z Horyzontu 2020. Przedsiębiorcy powinni też w większym stopniu korzystać ze wsparcia zwrotnego, w tym kapitałowego, dłużnego i gwarancyjnego, aby mogli skutecznie komercjalizować projekty badawczo-rozwojowe — zaznaczył minister inwestycji i rozwoju.

Zachęta podatkowa

Zachętą do inwestowania w nowatorskie rozwiązania powinna być również ulga B+R. W 2017 r. skorzystało z niej ponad tysiąc przedsiębiorców. W ich kieszeniach zostało 600 mln zł. Nie ma jeszcze danych za 2018 r., ale Jerzy Kwieciński jest pewien, że będą one lepsze niż rok wcześniej. Od ubiegłego roku przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową mogą odzyskać 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Najbardziej uprzywilejowane są centra B+R. Dla nich odliczenia z tytułu ulgi poszybowały w górę do 150 proc.

— Obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne i fiskalne są podobne do tych, które funkcjonują u naszych konkurentów na świecie — ocenił Jerzy Kwieciński.

MIR stawia też na rozwój młodych spółek, które chcą inwestować w innowacje.

— Sporo pieniędzy przeznaczamy na rozkręcenie start- -upów. Pomaga nam w tym Polski Fundusz Rozwoju, „bank inwestycyjny” wspierający nowatorskie rozwiązania — zaznaczył szef MIR.

Z wyliczeń resortu wynika ponadto, że w poprzedniej unijnej siedmiolatce wsparcie nietuzinkowych projektów z programu „Innowacyjna Gospodarka” — w wysokości 14 mld zł — przełożyło się na wzrost PKB o 92 mld zł. W ciągu ostatnich lat fundusze unijne pomogły przedsiębiorcom stawiającym na nowinki zwiększyć zatrudnienie średnio o 20 proc. Obecnie w Komisji Europejskiej trwają negocjacje dotyczące nowej perspektywy. W tym roku światło dzienne powinny ujrzeć propozycje nowych rozporządzeń związanych z unijnym finansowaniem po 2020 r.

Czarny scenariusz

Jerzy Kwieciński nie wyklucza wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia.

— Od wielu miesięcy bierzemy pod uwagę scenariusz tzw. twardego brexitu. Z pewnością wywołałby on bardzo duży chaos nie tylko w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim w gospodarce brytyjskiej. Miałby też wpływ na kształt programów wspierających innowacje i politykę spójności. Polski rząd zarezerwował w budżecie państwa 1 mld zł na wypadek, gdyby wspomniany scenariusz się ziścił. Mam jednak nadzieję, że do niego nie dojdzie — dodał minister inwestycji i rozwoju. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy